Newsletter

SERINUS ENERGY INC. Informacja na temat produkcji w III kw. 2015 r.

19.10.2015, 14:51aktualizacja: 19.10.2015, 14:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 30/2015

Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej, Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Serinus", "SEN", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pośrednictwem systemu SEDAR przekazywane jest podsumowanie działalności operacyjnej Spółki za trzeci kwartał 2015 r.

Podsumowanie produkcji Spółki i uzyskanych cen w trzecim kwartale

Średnia produkcja Spółki w III kwartale br. wyniosła ok. 4.078 boe/d (przypadające na udziały operacyjne Spółki - "SEN WI"), co stanowi 2-proc. wzrost w stosunku do 3.993 boe/d uzyskanych w II kwartale br. Podstawowym czynnikiem tego wzrostu było wznowienie produkcji na polu Sabria, które na skutek protestów pozostawało nieczynne w okresie od końca maja do późnego lipca. Średnia produkcja od początku października do chwili obecnej wyniosła 3.795 boe/d.

Produkcja w Tunezji w III kw. br., przypadająca na udziały operacyjne Spółki, wyniosła 1.343 boe/d i była o 11 proc. wyższa w porównaniu do 1.206 boe/d wydobytych w II kw. br. Produkcja ropy wyniosła średnio 1.054 bbl/d, a gazu 1,7 MMcf/d. Wzrost produkcji w głównej mierze spowodowany był przez wznowienie produkcji na polu Sabria oraz związany był z rozwiązaniem trudności operacyjnych ze STEG (krajowa jednostka przetwarzania i przesyłu gazu) wywołanych przez utrzymujące się pod koniec czerwca wysokie temperatury powietrza, co ograniczyło sprzedaż gazu z Chouech Es Saida. Średnia produkcja od początku października do chwili obecnej to 1.120 boe/d. Odwiert WIN-12bis, który produkował ponad 1.000 boe/d (450 boe/d przypadające na SEN WI), jest obecnie wyłączony i prowadzone są tam prace naprawcze w celu usunięcia niedrożności rur wydobywczych.

Szacunkowe zrealizowane ceny w Tunezji w III kw. br. wynosiły 51,31 USD/bbl i 7,93 USD/Mcf. W III kw. zrealizowano dwa odbiory tankowcem.

Produkcja gazu i kondensatu na Ukrainie w III kw. br. wyniosła odpowiednio ok. 16,1 MMcf/d i 53 bbl/d (obie wielkości odnoszą się do 70 proc. udziału SEN WI). Wartości te są minimalnie poniżej wartości z II kw., co wynikało z normalnego sezonowego osłabienia popytu. Produkcja od początku października do chwili obecnej wyniosła średnio 15,7 MMcf/d i 62 bbl/d (przypadająca na SEN WI).

Szacunkowe ceny uzyskane na Ukrainie w III kw. br. wynosiły 6,58 USD/Mcf i 43,01 USD/bbl odpowiednio dla gazu i kondensatu. Dla porównania ceny zrealizowane w II kw. br. wyniosły 7,14 USD/Mcf oraz 43,59 USD/bbl. KUB-Gaz LLC ("KUB-Gas") - spółka pośrednio zależna Serinus (70 proc. udziałów), będąca właścicielem i operatorem aktywów ukraińskich - otrzymuje zapłatę w ukraińskiej hrywnie (UAH), co powoduje, że uzyskiwana cena w USD podlega także ryzyku walutowemu.

Uwaga: powyższe wolumeny i ceny mogą ulec niewielkim zmianom po uzyskaniu ostatecznych alokacji i faktur.

Prace wiertnicze i modernizacyjne

Na Ukrainie w odwiercie O-11 zostało z powodzeniem przeprowadzone szczelinowanie w strefie R30c, a najnowsze wielkości przypływu uzyskane w testach to ok. 1 MMcf/d. Nadal prowadzone są prace na odwiertach M-22 i O-15, a ich wyniki zostaną przekazane gdy tylko będą dostępne.

Zmiany w ukraińskim prawie

Narodowy Bank Ukrainy poinformował 3 września 2015 r. o przedłużeniu do 4 grudnia 2015 r. czasu obowiązywania ograniczeń dotyczących transakcji walutowych, po raz pierwszy wprowadzonych we wrześniu 2014 r.

Nowa ustawa reformująca rynek gazu ziemnego na Ukrainie zaczęła obowiązywać 1 października 2015 r. Ustawa między innymi zawiera zapis, że producenci gazu będą musieli od 1 styczna 2016 r. przekazywać do magazynowania taką ilość gazu, która stanowi odpowiednik 30-dniowej produkcji. Szczegóły administracyjne dotyczące tego wymogu nie zostały jeszcze podane do wiadomości, więc pozostają bez odpowiedzi najważniejsze pytania, takie jak: czy przekazanie gazu do magazynowania ma się rozpocząć 1 stycznia 2016 r., czy też być do tego dnia zrealizowane, oraz czy opłaty koncesyjne (ang. royalties) będą wymagane w momencie produkcji gazu (przed przekazaniem do magazynowania), czy też w momencie sprzedaży z magazynu.

Ustawa reformująca rynek znosi także Cenę Limitowaną (tj. maksymalną cenę ustalaną przez regulatora na każdy miesiąc, po której na Ukrainie można sprzedawać gaz odbiorcom przemysłowym), w oparciu o którą wyliczano wcześniej royalties. Ponieważ ceny realizowane przez większą część roku 2015 były niższe niż Cena Limitowana, więc efektywne stawki opłat koncesyjnych dla gazu ziemnego były w rezultacie proporcjonalnie wyższe niż nominalna stawka 55 proc.(63,9 proc. i 57,4 proc. odpowiednio w I kw. i II kw. br.). Aczkolwiek wydaje się, że jest to pozytywne, ponieważ zmniejsza poziom obciążenia opłatami koncesyjnymi, to z powodu nieopublikowanych procedur administracyjnych rzeczywisty wpływ tej zmiany nie jest jeszcze w pełni rozpoznany.

Rada Najwyższa (parlament Ukrainy) w dniu 5 października br. przegłosowała 228 głosami "za" (przy wymaganym minimum 226 głosów "za") w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która ma obniżyć stawki opłat koncesyjnych dla gazu ziemnego. Projekt ustawy zakłada obniżenie stawek royalty z 55 proc. (i z 28 proc. dla odwiertów o głębokości poniżej 5.000 m) do 29 proc. (i odpowiednio do 14 proc.) Zniesiony zostanie obowiązujący obecnie okres ulgowych stawek, w ramach którego stawki royalties dla gazu są obniżone do 45 proc. dla produkcji gazu z nowych odwiertów przez okres dwóch lat od rozpoczęcia wydobycia. Stawki royalties dla ropy i cieczy pozostałyby bez zmian, na poziomie 43 proc. Zanim ustawa wejdzie w życie musi jeszcze przejść drugie czytanie, co wg przewidywań odbędzie się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, po czym ostatecznie zostać podpisana przez prezydenta.

Dalsze działania

Serinus przewiduje na 2015 rok łączne nakłady kapitałowe w wysokości 17 mln USD (przypadające na SEN WI), co nie uległo zmianie w stosunku do danych przekazanych we wcześniejszych komunikatach z tego roku. Główne pozycje tego programu to:

- Ukraina - uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22 (wykonane)

- Ukraina - instalacja sprężarek na polu Olgowskoje (wykonane)

- Tunezja - wiercenie, uzbrojenie i testowanie odwiertu WIN-13 (wykonane)

- Tunezja - instalacja urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 (wykonane)

- Rumunia - uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis (wykonane)

Oprócz wymienionych powyżej projektów, budżet obejmuje prowadzenie bieżących działań eksploatacyjnych i rozwojowych, takich jak przetwarzanie i interpretacja danych sejsmicznych, usuwanie "wąskich gardeł" przesyłu produkcji i zabezpieczanie środków na inwestycje. KUB-Gas aktualnie pozyskał 26 km nowych danych sejsmicznych 2D w ramach koncesji Zachodnie Olgowskoje, a ich przetwarzanie jest w toku. Zachodnie Olgowskoje należy do KUB-Gas Borova LLC, spółki zależnej KUB-Gas.

Ukraina

Spółka może rozważyć dodatkowe nakłady inwestycyjne na projekty rozwojowe w 2015 r., pod warunkiem finansowania tych wydatków z bieżących przepływów pieniężnych (cash flow) i braku dalszych znaczących niekorzystnych zmian podatkowych lub pogarszania się stanu bezpieczeństwa na ukraińskich koncesjach lub w ich otoczeniu.

W przypadku poprawy warunków gospodarczych, KUB-Gas dysponuje bogatym zasobem lokalizacji do prac wiertniczych oraz innych projektów dedykowanych ukraińskim aktywom, w tym posiada:

- dziesięć ustalonych lokalizacji do wierceń na koncesjach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje plus do siedmiu dodatkowych lokalizacji uwarunkowanych sukcesem poprzednich. Kierownictwo przewiduje, że ten inwentarz lokalizacji może znacznie zwiększyć się, gdy zespół techniczny zbada dane z nowopozyskanej koncesji Zachodnie Olgowskoje

- szereg obiektów kandydatów do szczelinowania - ponad wcześniej wymienione trzy odwierty.

Tunezja

Na polu Sabria mógłby zostać uruchomiony wielootworowy program zagospodarowania, lecz ze względu na obecne, niskie ceny surowców, nie przewiduje się żadnych dodatkowych wierceń w 2015 r.

Rumunia

W związku z przedłużeniem koncesji Satu Mare, Serinus skupia się na zagospodarowywaniu odkrycia z Moftinu-1001. Kierownictwo obecnie dopracowuje program wierceń eksploatacyjnych i zakończyło wstępne projektowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej. Ponieważ wymagane są ogłoszenie przedłużenia Etapu 3 koncesji Satu Mare w dzienniku urzędowym oraz rozmaite pozwolenia i zgody, to wiercenia i prace konstrukcyjne mogłyby się rozpocząć w połowie roku 2016.

Biorąc pod uwagę powodzenie działań w Moftinu, Spółka pracuje także nad uszczegółowieniem i rozszerzeniem inwentarza obiektów poszukiwawczych w ramach koncesji. Bazując na starszych danych sejsmicznych 2D i istniejących odwiertach, kierownictwo zidentyfikowało ponad 25 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych. Program poszukiwawczy będzie obejmował wykonanie pomiarów sejsmicznych 3D na obszarach Berveni i Madaras - oba rejony są przedstawione w ostatniej prezentacji korporacyjnej Serinus, dostępnej na stronie: www.serinusenergy.com.

Uwaga:

Określenie BOE może być mylące, szczególnie jeżeli występuje samodzielnie. Współczynnik konwersji boe, gdzie 6 Mcf gazu odpowiada ekwiwalentowi jednej baryłki ropy naftowej, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.

Wyniki testów mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych długoterminowych wyników produkcji i ostatecznych odkryć. Dane z testów zawarte w niniejszym dokumencie uważa się za wstępne, dopóki nie zostaną wykonane ostateczne analizy ciśnienia przepływu.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2015, 14:51
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii