Newsletter

Sensacyjne znalezisko w lasach

23.10.2015, 17:09aktualizacja: 23.10.2015, 17:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

CKPŚ fot1.
CKPŚ fot1.
Podczas prac rekultywacyjnych na terenie dawnego poligonu w Nadleśnictwie Okonek dokonano niecodziennego odkrycia. Ku zaskoczeniu leśników nie były to niewybuchy, ale zabytkowa biżuteria z epoki brązu, licząca sobie blisko 3 000 lat.

12 bogato zdobionych ozdób wykonanych z brązu odnaleziono w trakcie przeczesywania miejscowych lasów w poszukiwaniu pozostałości po działaniach wojska. Skarb zalegał na głębokości 75 cm, ukryty pod warstwą śmieci i tylko czujność sapera, który ponownie sprawdził zagłębienie, sprawiła, że został odnaleziony.

Wszystkie przedmioty są bardzo dobrze zachowane, prawdopodobnie dlatego, że były umieszczone w glinianym naczyniu, tak starym, że rozpadło się w chwili wydobycia. Wstępnie biżuterię można datować na późną epokę brązu, czyli IX-VIII w p.n.e. To oznacza, że jest ona śladem kultury łużyckiej i osadnictwa, które kiedyś istniało na tych terenach. Trudno wycenić jej wartość fizyczną, ale jako świadectwo naszego historycznego dziedzictwa jest bezcenna.

"Z tego typu odkryciem i takiej rangi archeolog ma przeciętnie do czynienia raz na kilka lub kilkanaście lat" - powiedziała Agata Szczypiorska, archeolog, obecna przy wydobyciu i zabezpieczeniu ozdób. Znalezisko przeszło już proces konserwacji.

O dalszych losach skarbu zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków. Najprawdopodobniej trafi on do jednego z muzeów w północnej Wielkopolsce. Zazwyczaj odnalezione cenne przedmioty wzbogacają zbiory placówek gromadzących pamiątki z danego regionu.

"Bardzo dobrze się stało, że w projekcie, polegającym na usuwaniu z lasów niebezpiecznych materiałów pochodzenia wojskowego, brali udział również archeolodzy. Naszą współpracę: naukowców, leśników i saperów oceniam bardzo pozytywnie" - podsumowuje Przemysław Szczawiński, koordynator projektu z nadleśnictwa.

Do niedawna tereny Nadleśnictwa Okonek znajdowały się w zasięgu poligonu, na którym ćwiczyła artyleria i wojska pancerne. Dlatego też objęto je projektem rekultywacji obszarów powojskowych należących do Lasów Państwowych, nad którego realizacją czuwało Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Łącznie w całej Polsce oczyszczono sapersko ponad 30 000 ha polskich lasów, usuwając z nich ok. 1,5 mln sztuk materiałów niebezpiecznych.

Więcej na: www.ckps.lasy.gov.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.10.2015, 17:09
Źródło informacji CKPŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ