Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MF informuje:
Wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna, obok m.in. posłanki do Parlamentu Europejskiego Danuty Hubner, prezes zarządu ING Banku Śląskiego Małgorzaty Kołakowskiej oraz prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Skarbowych Iwony Sroki, znalazła się w gronie dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet polskich finansów. TOP 10 stworzono na podstawie wskazań respondentów instytucji finansowych. Powstał w ramach raportu „Kobiety w finansach”, prezentującego listę 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego.
Jak wskazano w raporcie, istnieje duża dysproporcja między płciami, jeśli chodzi o reprezentatywność mężczyzn i kobiet na stanowiskach kierowniczych w instytucjach finansowych. Chociaż kobiety stanowią większość pracowników polskiego sektora finansowego (60,9% według raportu) to zajmują już tylko 43,7% stanowisk kierowniczych. Im wyżej w strukturach firm i instytucji, tym udział pań maleje. W zarządach jest ich już tylko 16,8%. Pod względem liczby kobiet w zarządach, najlepiej wypadają sektor ubezpieczeniowy i powszechne towarzystwa emerytalne. Panie zajmują w nich po 21,2% stanowisk. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz sektora bankowego – odsetek kobiet w zarządach wynosi w nich kolejno 13,9% i 11,9% – podano w raporcie.
Również w radach nadzorczych instytucji finansowych widać zdecydowaną przewagę mężczyzn. Odsetek kobiet w tych gremiach w Polsce wynosi zaledwie 12,3%. Najwięcej, bo 15,9% tych stanowisk przypada kobietom w przypadku sektora bankowego. Najmniej kobiet w radach nadzorczych ma sektor ubezpieczeniowy – jedynie 9,4%. W przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych odsetek ten wynosi 11,1 %, zaś powszechnych towarzystw emerytalnych - 11,3%.
„Tak więc długa droga przed nami, ale droga raczej współpracy kobiet i mężczyzn, a nie rywalizacji płci. Mężczyźni zrozumieli wreszcie, że świat finansów to spektakularne sukcesy i dramatyczne bankructwa, to sinusoida czyli zmienność. A któż lepiej ją rozumie niż kobieta? – napisała minister Leszczyna w przedmowie do raportu. „A więc rywalizujmy profesjonalizmem, odpowiedzialnością i uczciwością” – dodała.
Chociaż ogólna tendencja jest dla kobiet niekorzystna, autorzy raportu zwrócili uwagę na panie, którym udało się osiągnąć sukces w branży finansowej, prezentując listę 200 najbardziej wpływowych kobiet tego sektora. W dużej mierze, właśnie dzięki sukcesom tych pań, polska branża finansowa pozytywnie wyróżnia się na świecie pod względem obecności kobiet na najwyższych stanowiskach – zauważono w raporcie.
TOP 10 kobiet polskiego sektora finansowego tworzą:
- Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m. st. Warszawy
- Danuta Hübner, posłanka do Parlamentu Europejskiego
- Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu, mBank S.A.
- Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu, ING Bank Śląski S.A.
- Izabela Leszczyna, sekretarz stanu, Ministerstwo Finansów
- Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor zarządzająca Regionem Europy Środkowo-Wschodniej, VISA Europe
- Iwona Sroka, prezes zarządu, KDPW S.A.
- Lucyna Stańczak-Wuczyńska, dyrektor ds. Instytucji Finansowych, EBOiR
- Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP
- Helene Zaleski, przewodnicząca rady nadzorczej, Alior Bank S.A.
Wśród 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego znalazły się również: wiceministrowie finansów Hanna Majszczyk, Agnieszka Królikowska i Dorota Podedworna-Tarnowska, a także b. dyrektor generalna MF Mirosława Boryczka oraz pełniące funkcje dyrektorskie w MF Agnieszka Wachnicka, Katarzyna Przewalska, Joanna Bęza-Bojanowska, Agnieszka Szczepaniak oraz Grażyna Grzyb.
Raport „Kobiety w finansach” zrealizował Instytut Innowacyjna Gospodarka na rzecz inicjatywy „Znane Ekspertki”.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.10.2015, 17:31 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |