Newsletter

MF: Izabela Leszczyna w TOP 10 najbardziej wpływowych kobiet polskich finansów (komunikat)

23.10.2015, 17:31aktualizacja: 23.10.2015, 17:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

Wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna, obok m.in. posłanki do Parlamentu Europejskiego Danuty Hubner, prezes zarządu ING Banku Śląskiego Małgorzaty Kołakowskiej oraz prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Skarbowych Iwony Sroki, znalazła się w gronie dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet polskich finansów. TOP 10 stworzono na podstawie wskazań respondentów instytucji finansowych. Powstał w ramach raportu „Kobiety w finansach”, prezentującego listę 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego.

Jak wskazano w raporcie, istnieje duża dysproporcja między płciami, jeśli chodzi o reprezentatywność mężczyzn i kobiet na stanowiskach kierowniczych w instytucjach finansowych. Chociaż kobiety stanowią większość pracowników polskiego sektora finansowego (60,9% według raportu) to zajmują już tylko 43,7% stanowisk kierowniczych. Im wyżej w strukturach firm i instytucji, tym udział pań maleje. W zarządach jest ich już tylko 16,8%. Pod względem liczby kobiet w zarządach, najlepiej wypadają sektor ubezpieczeniowy i powszechne towarzystwa emerytalne. Panie zajmują w nich po 21,2% stanowisk. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz sektora bankowego – odsetek kobiet w zarządach wynosi w nich kolejno 13,9% i 11,9% – podano w raporcie.

Również w radach nadzorczych instytucji finansowych widać zdecydowaną przewagę mężczyzn. Odsetek kobiet w tych gremiach w Polsce wynosi zaledwie 12,3%. Najwięcej, bo 15,9% tych stanowisk przypada kobietom w przypadku sektora bankowego. Najmniej kobiet w radach nadzorczych ma sektor ubezpieczeniowy – jedynie 9,4%. W przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych odsetek ten wynosi 11,1 %, zaś powszechnych towarzystw emerytalnych - 11,3%.

„Tak więc długa droga przed nami, ale droga raczej współpracy kobiet i mężczyzn, a nie rywalizacji płci. Mężczyźni zrozumieli wreszcie, że świat finansów to spektakularne sukcesy i dramatyczne bankructwa, to sinusoida czyli zmienność. A któż lepiej ją rozumie niż kobieta? – napisała minister Leszczyna w przedmowie do raportu. „A więc rywalizujmy profesjonalizmem, odpowiedzialnością i uczciwością” – dodała.

Chociaż ogólna tendencja jest dla kobiet niekorzystna, autorzy raportu zwrócili uwagę na panie, którym udało się osiągnąć sukces w branży finansowej, prezentując listę 200 najbardziej wpływowych kobiet tego sektora. W dużej mierze, właśnie dzięki sukcesom tych pań, polska branża finansowa pozytywnie wyróżnia się na świecie pod względem obecności kobiet na najwyższych stanowiskach – zauważono w raporcie.

TOP 10 kobiet polskiego sektora finansowego tworzą:

- Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m. st. Warszawy

- Danuta Hübner, posłanka do Parlamentu Europejskiego

- Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu, mBank S.A.

- Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu, ING Bank Śląski S.A.

- Izabela Leszczyna, sekretarz stanu, Ministerstwo Finansów

- Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor zarządzająca Regionem Europy Środkowo-Wschodniej, VISA Europe

- Iwona Sroka, prezes zarządu, KDPW S.A.

- Lucyna Stańczak-Wuczyńska, dyrektor ds. Instytucji Finansowych, EBOiR

- Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP

- Helene Zaleski, przewodnicząca rady nadzorczej, Alior Bank S.A.

Wśród 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego znalazły się również: wiceministrowie finansów Hanna Majszczyk, Agnieszka Królikowska i Dorota Podedworna-Tarnowska, a także b. dyrektor generalna MF Mirosława Boryczka oraz pełniące funkcje dyrektorskie w MF Agnieszka Wachnicka, Katarzyna Przewalska, Joanna Bęza-Bojanowska, Agnieszka Szczepaniak oraz Grażyna Grzyb.

Raport „Kobiety w finansach” zrealizował Instytut Innowacyjna Gospodarka na rzecz inicjatywy „Znane Ekspertki”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2015, 17:31
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii