Newsletter

Sondaż CBOS: 16 procent Polaków w ciągu ostatnich 10 lat pracowało za granicą

23.11.2015, 13:55aktualizacja: 23.11.2015, 13:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Niemcy, Wielka Brytania i Holandia to najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych Polaków – wynika z sondażu CBOS. 16 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 10 lat pracowało za granicą.

Główną motywacją są niskie płace, a dalszej kolejności brak pracy.

Mniej więcej co ósmy badany (13 proc.) podał, że za granicą pracuje obecnie ktoś z jego gospodarstwa domowego. Częściej sytuacja taka ma miejsce w regionach, gdzie trudniej znaleźć pracę. W rejonach wiejskich deklarację taką złożył co piąty respondent (19 proc.), w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców) - co siódmy (14 proc.), natomiast w większych – o połowę mniej (ok. 7–8 proc.).

Gotowość do emigracji zadeklarowało w październikowym sondażu 10 proc. ankietowanych, z czego 3 proc. twierdziło, że już stara się o pracę za granicą, a 7 proc. zamierza szukać jej w przyszłości. Co jedenasty badany (9 proc.) skłonny jest przyjąć ofertę pracy za granicą, gdyby się pojawiła, ale nie zamierza się o nią starać. Cztery piąte ankietowanych (80 proc.) całkowicie odrzuca taką możliwość.

Z sondażu wynika, że w ostatniej dekadzie w celach zarobkowych z kraju wyjeżdżały najczęściej osoby w wieku od 25 do 34 lat (30 proc.) i w przedziale 35–44 lat (21 proc.).

Za granicą pracowały bądź pracują częściej niż przeciętnie osoby legitymujące się wykształceniem zasadniczym zawodowym (20 proc.), a w szczególności robotnicy wykwalifikowani (30 proc.) i niewykwalifikowani (32 proc.). Osobiste doświadczenia migracyjne częściej mają mężczyźni (20 proc.) niż kobiety (13 proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono między 15 a 21 października br., na reprezentatywnej liczącej 1114 osób próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

ktl/ akw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2015, 13:55
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ