Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd SKOTAN SA (Spółka, Emitent) informuje, iż w dniu 30 listopada 2015 r. zgodnie z przyjętym harmonogramem działań Spółka jako beneficjent Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 1.4.) zakończyła realizację projektu pn. " Produkty i metoda wytwarzania nutraceutyków opartych na estrach etylowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6" (Projekt), prowadzonego w ramach umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Projekt był realizowany od 5 czerwca 2012 r. Całkowity koszt realizacji zadań badawczych Projektu wyniósł 18,84 mln zł, a wartość otrzymanego dofinansowania - 10,49 mln zł.
Celem głównym Projektu było przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych związanych z opracowaniem technologii wytwarzania innowacyjnych produktów (nutraceutyków), jakimi są wzbogacone estry etylowe wielonienasyconych roślinnych kwasów tłuszczowych Ω-3, Ω-6 z różnymi dodatkami, zapewniające organizmowi człowieka maksymalną dawkę funkcjonalności przy jego minimalnym obciążeniu oraz związanych z potwierdzeniem założeń ww. technologii w skali pełnotechnicznej.
W ramach Projektu przeprowadzone zostały badania nad nową technologią wytwarzania estrów etylowych z trójglicerydów kwasów zawartych w mieszance różnego typu olejów wyróżniających się lepszą wchłanialnością, brakiem toksyczności i śladowym udziałem alkoholu etylowego. Produkty opracowane na poziomie Projektu mogą znaleźć zastosowanie w dietetyce profilaktycznej i leczniczej. Zgodnie z założeniami Emitenta odbiorcą produktu finalnego powinien zostać przemysł farmaceutyczny, spożywczy i kosmetyczny.
W wyniku realizacji Projektu Emitent osiągnął know-how technologiczny i wdrożeniowy dotyczący nowej technologii wytwarzania estrów etylowych opatentowanej mieszanki olejowej oraz szeroką wiedzę dotyczącą ich funkcjonalności w obszarze suplementacji wspomagającej m.in. pracę serca, normując ciśnienie krwi, działając przeciwzakrzepowo i przeciwmiażdżycowo, pomagając utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu itp.
W ramach realizowanych w projekcie prac rozwojowych powstała instalacja wytwarzania estrów etylowych wyższych kwasów tłuszczowych o wydajności do 600 ton produktu rocznie. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają na podjęcie przez Emitenta wniosków o celowości wdrożeń wytworzonej technologii i podjęcie starań zmierzających do pełnej komercjalizacji wyników projektu.
W złożonym w dniu dzisiejszym raporcie końcowym do PARP Spółka przedstawiła wyniki zrealizowanych zadań badawczych, rozliczyła otrzymaną pomoc finansową oraz określiła potencjał działań zmierzających do wdrożeń powstałej technologii na etapie komercjalizacji. Zgodnie z treścią obowiązującej umowy z PARP Emitent jest zobowiązany, z zastrzeżeniem warunków określonych w umowie o dofinansowanie, do wdrożenia wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych w formie i zakresie określonym we wniosku o dofinansowanie nie później niż do 3 lat od zakończenia realizacji Projektu. Wdrożenie wyników Projektu zostało wstępnie zaplanowane poprzez inkorporację do działalności własnej Emitenta, przy czym Emitent nie wyklucza innych, dopuszczalnych regulaminem pomocy publicznej form komercjalizacji wyników Projektu (np. poprzez sprzedaż wyników Projektu). O ewentualnych istotnych zdarzeniach w tym zakresie Emitent będzie informował w raportach bieżących i okresowych.
O podpisaniu umowy z PARP w sprawie dofinansowania ww. Projektu Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 19/2012 z dnia 5 czerwca 2012 roku.
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2015, 22:46 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |