Newsletter

COP21: kraje rozwijające się mówią jednym głosem i upominają bogatych

03.12.2015, 22:01aktualizacja: 03.12.2015, 22:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trzeba zapewnić, by zobowiązania finansowe krajów rozwiniętych na rzecz krajów rozwijających się w walce ze zmianami klimatu zostały spełnione – powiedziała liderka grupy G77 i Chin.

Niepotrzebnie padają duże kwoty, których nie można policzyć - mówi PAP ekspert.

Grupa G77 to koalicja 134 krajów rozwijających się, która wraz z Chinami ma na szczycie klimatycznym w Paryżu swoją przewodniczącą, ambasador Republiki Południowej Afryki Nozipho Mxakato-Diseko.

„Finanse są kluczowe” dla globalnego porozumienia klimatycznego ONZ – powiedziała ambasador na konferencji prasowej w Paryżu. „Musimy zapewnić, by zostały spełnione zadeklarowane zobowiązania” – podkreśliła. Wyraziła zaniepokojenie próbami uzależniania pomocy na walkę ze zmianami klimatu dla krajów rozwijających się od zmobilizowania przez nie własnych zasobów.

Zapewniała jednocześnie, że kraje rozwijające się dążą do porozumienia, by „wraz z Francją tworzyć historię” – powiedziała. „Ważne, by nasi partnerzy nie bali się jedności G77 i Chin. W rzeczywistości oni tego potrzebują. Przy rozdrobnionej grupie zarządzanie negocjacjami jest utrudnione. Wspólne stanowisko grupy to już połowa pracy” – argumentowała.

W 2009 r. w Kopenhadze kraje rozwijające zobowiązały się do „wspólnego zmobilizowania” od 2020 r. 100 mld dolarów rocznie, by „odpowiedzieć na potrzeby krajów rozwijających” w walce ze zmianami klimatycznymi. Dodano, że środki te będą pochodzić z różnych źródeł - „publicznych, prywatnych, dwustronnych i wielostronnych, łącznie z alternatywnymi źródłami finansowania”.

Z Paryża Julita Żylińska (PAP)

jzi/ akl/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2015, 22:01
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ