Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas konferencji prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Jacek Kotas zaprezentował główne tezy raportu na temat wyzwań dla Polski związanych z przestępczością graniczną, takich jak przemyt, terroryzm i działania obcych służb specjalnych. Prezes NCSS podkreślił, że należy zwracać szczególną uwagę na możliwość współpracy pomiędzy sprawcami tych zagrożeń, co może doprowadzić do niebezpiecznej synergii w świecie przestępczym. Kotas nawiązał również do powiązań między przemytem i nielegalnym transportem osób. "Fala migracji pokazała w dużej mierze nieprzygotowanie państw i instytucji Unii Europejskiej na takie wydarzenia i zagrożenia" - stwierdził podczas prezentacji prezes NCSS.
Drugie wystąpienie, autorstwa mec. Adama Barbasiewicza z kancelarii Cottyn Barbasiewicz i Łyś-Gorzkowska, dotyczyło rekomendowanych rozwiązań legislacyjnych służących zapobieganiu transgranicznym przestępstwom ekonomicznym.
Zwieńczeniem konferencji była dyskusja panelowa, w której oprócz Jacka Kotasa i mec. Adama Barbasiewicza wzięli udział także: ppłk Arkadiusz Olejnik ze Straży Granicznej, Piotr Nisztor - dziennikarz śledczy badający w przeszłości problem przemytu przez polskie granice oraz Przemysław Noworyta reprezentujący Polski Związek Plantatorów Tytoniu.
Data konferencji miała szczególne znaczenie w świetle przedstawienia przez Komisję Europejską propozycji utworzenia unijnej straży granicznej i przybrzeżnej. Co więcej, zbiegła się ona także z ogłoszeniem przez agencję Frontex, iż w przeciągu ostatnich 11 miesięcy całkowita liczba wykrytych nielegalnych przekroczeń granicy Unii Europejskiej wyniosła rekordową liczbę1,55 miliona ludzi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.12.2015, 17:33 |
Źródło informacji | Narodowe Centrum Studiów Strategicznych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |