Newsletter

Łódź pamięta o Holocauście - VI Dni Pamięci

25.01.2016, 10:40aktualizacja: 25.01.2016, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

stacja Radegast 27.01 fot. Ch. Orzeszko
stacja Radegast 27.01 fot. Ch. Orzeszko
Już po raz szósty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci w dniach 26-29 stycznia 2016 uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery dni w ramach VI Dni Pamięci wysłuchać będzie można wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z interesującymi wystawami i posłuchać szlagierów Władysława Szpilmana.

"Wspólnie ze znamienitymi partnerami, dopisaliśmy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu" - przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ - najstarszej i największej organizacji żydowskiej w Polsce, nieprzerwanie od 65 lat stojącej na straży pamięci i spuścizny kulturalnej Żydów w Polsce.

Już we wtorek o 15:30 w Teatrze im. Stefana Jaracza nastąpi uroczyste otwarcie VI Dni Pamięci. Następnie wyświetlony zostanie film w reż. Zofii Kunert "Opowieść o Żegocie", obrazu w którym po raz ostatni po świecie czarnej karty w historii XX wieku oprowadza widzów prof. Władysław Bartoszewski, który uświetnił zeszłoroczne jubileuszowe obchody Dni Pamięci spotkaniem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Teatralny szlak VI Dni Pamięci przetrze spektakl Waldemara Zawodzińskiego "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie".

27.01 tradycyjnie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Stacji Radegast. Następnie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oficjalnie zaprezentowany zostanie projekt "Makieta Litzmannstadt Getto". Wieczorem w Centrum Dialogu nastąpi otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce "Moi żydowscy, moi polscy rodzice", a następnie wykład Pawła Szypulskiego "Pocztówki z Auschwitz".

W czwartek w magiczny świat I.B. Singera przeniesie najmłodszych przedstawienie "Magiczny Medalion" grupy Zaplecze. Dla starszych odbiorców w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowano wieczór z Wierą Gran: film dokumentalny w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz i rozmowę z Agatą Tuszyńską - autorką książki "Oskarżona: Wiera Gran".

W piątek po wystawie Muzeum Miasta Łodzi "Dziedzictwo dwóch kultur" oprowadzać będzie przewodnik, a na zakończenie VI Dni Pamięci w Pałacu Poznańskich w świat melodii Władysława Szpilmana przeniesie nas Lala Czaplicka i orkiestra Adria.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.01.2016, 10:40
Źródło informacji TSKŻ, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ