Newsletter

Sejm powołał nowych członków Rady Polityki Pieniężnej: G. Ancyparowicz i E. Łona

30.01.2016, 08:17aktualizacja: 30.01.2016, 08:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sejm, w nocy z piątku na sobotę, powołał dwoje nowych członków Rady Polityki Pieniężnej: prof. Grażynę Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zostali oni zgłoszeni przez PiS.

Ancyparowicz dostała 230 głosów, a Łon - 268. Zastąpią oni Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch, których kadencje w RPP wygasły 20 stycznia.

Wystarczającej do wyboru liczby głosów nie otrzymał, zgłoszony przez kluby Nowoczesnej i PSL, prof. Stanisław Gomułka, którego poparło 165 posłów. Sejm nie głosował nad, ostatnią na liście, kandydaturą prof. Cezarego Wójcika z SGH (zgłoszonego przez PO). Wcześniej bowiem dokonał wyboru Ancyparowicz i Łona.

Ancyparowicz jest ekonomistką, wykładowcą akademickim, członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i publicystką, m.in. Telewizji Trwam i Radia Maryja. Zasiada również w radzie naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Opowiada się za ideą interwencji socjalnej państwa jako narzędziem potrzebnej w Polsce stymulacji popytu. Przykładem takiej polityki jest – jak mówiła – program 500+. W swoich felietonach wskazywała na potrzebę „rozruszania polskiej gospodarki”.

Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. nadzw. Eryk Łon jest specjalistą w zakresie rynku kapitałowego, polityki budżetowej i bankowości komercyjnej.

W swoich publikacjach Łon odnosi się do kwestii wstąpienia Polski do strefy euro i nie kryje przy tym swojego sceptycyzmu. Podczas przesłuchań kandydatów do RPP przed sejmową komisją finansów publicznych mówił, że wzorem funkcjonowania polityki banków centralnych są Węgry i Czechy, które przede wszystkim bronią niezależności swoich walut. (PAP)

luo/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2016, 08:17
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ