Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) był "pakt amsterdamski" dotyczący wdrożenia unijnego programu rozwoju miast. Holendrzy, którzy sprawują obecnie prezydencję w Radzie UE, uznali program rozwoju miast za jeden ze swoich priorytetów i zapowiedzieli, że na nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. miejskich 30 maja w Amsterdamie przyjęty zostanie tzw. pakt amsterdamski na rzecz wdrożenia agendy miejskiej UE.
Jak wyjaśnił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, głównym założeniem dokumentu jest doprowadzenie do sytuacji, w której obszary miejskie będą mogły jeszcze skuteczniej konkurować z podobnymi obszarami na innych kontynentach. Zwrócił uwagę, że w dokumencie kładzie się nacisk na to, żeby miasta w większym stopniu się internacjonalizowały, wchodziły w sieć globalnych powiązań.
Służyć mają temu wspólne badania naukowe wyższych uczelni, wymiana studentów i kształcenie studentów zagranicznych. "W tej materii w polskich uczelniach wiele dobrego się wydarzyło, ale nadal jesteśmy peryferyjni" - uważa Adamowicz.
Dodał, że drugim instrumentem, który globalizuje miasta, jest gospodarka i umiejętność miast do przyciągania inwestycji zagranicznych. "W Gdańsku np. świetnie rozwijają się branże IT i usług finansowych, co powoduje, że miasto się sieciuje. Innym przykładem, z branży przemysłowej, jest Stocznia Remontowa, jeden z największych eksporterów na Pomorzu, w pełni zglobalizowana" - powiedział Adamowicz.
Ważnym instrumentem jest też, w ocenie prezydenta Gdańska, kultura, niosąca otwarcie na dobre praktyki demokratyczne i partycypację obywatelską. Według niego, miasta europejskie są nośnikiem pewnych szczególnych wartości kultury politycznej.
"Często mówimy o Europie regionów, ja jako prezydent miasta mówię o Europie miast, bo Europa wyrosła na miastach. Kultura miejska jest fundamentem tego, co nazywamy cywilizacją europejską" - ocenił Adamowicz.
Jak zaznaczył prezydent Gdańska, w ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła w większym stopniu zwracać uwagę na miasta, na ich rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym, kulturalnym. W jego opinii przełożyło się to np. na uruchomienie w Polsce Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, instrumentu zachęcającego miasta obszarów metropolitarnych do szerszej współpracy.
Na środowym posiedzeniu komisji COTER mówiono również m.in. o uproszczeniu funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, strategii w dziedzinie lotnictwa oraz średniookresowym przeglądzie wieloletnich ram finansowych (WRF). Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) zajmuje się w szczególności kwestiami dotyczącymi spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz funduszami strukturalnymi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.03.2016, 14:26 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ