Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) był "pakt amsterdamski" dotyczący wdrożenia unijnego programu rozwoju miast. Holendrzy, którzy sprawują obecnie prezydencję w Radzie UE, uznali program rozwoju miast za jeden ze swoich priorytetów i zapowiedzieli, że na nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. miejskich 30 maja w Amsterdamie przyjęty zostanie tzw. pakt amsterdamski na rzecz wdrożenia agendy miejskiej UE.
Jak wyjaśnił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, głównym założeniem dokumentu jest doprowadzenie do sytuacji, w której obszary miejskie będą mogły jeszcze skuteczniej konkurować z podobnymi obszarami na innych kontynentach. Zwrócił uwagę, że w dokumencie kładzie się nacisk na to, żeby miasta w większym stopniu się internacjonalizowały, wchodziły w sieć globalnych powiązań.
Służyć mają temu wspólne badania naukowe wyższych uczelni, wymiana studentów i kształcenie studentów zagranicznych. "W tej materii w polskich uczelniach wiele dobrego się wydarzyło, ale nadal jesteśmy peryferyjni" - uważa Adamowicz.
Dodał, że drugim instrumentem, który globalizuje miasta, jest gospodarka i umiejętność miast do przyciągania inwestycji zagranicznych. "W Gdańsku np. świetnie rozwijają się branże IT i usług finansowych, co powoduje, że miasto się sieciuje. Innym przykładem, z branży przemysłowej, jest Stocznia Remontowa, jeden z największych eksporterów na Pomorzu, w pełni zglobalizowana" - powiedział Adamowicz.
Ważnym instrumentem jest też, w ocenie prezydenta Gdańska, kultura, niosąca otwarcie na dobre praktyki demokratyczne i partycypację obywatelską. Według niego, miasta europejskie są nośnikiem pewnych szczególnych wartości kultury politycznej.
"Często mówimy o Europie regionów, ja jako prezydent miasta mówię o Europie miast, bo Europa wyrosła na miastach. Kultura miejska jest fundamentem tego, co nazywamy cywilizacją europejską" - ocenił Adamowicz.
Jak zaznaczył prezydent Gdańska, w ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła w większym stopniu zwracać uwagę na miasta, na ich rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym, kulturalnym. W jego opinii przełożyło się to np. na uruchomienie w Polsce Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, instrumentu zachęcającego miasta obszarów metropolitarnych do szerszej współpracy.
Na środowym posiedzeniu komisji COTER mówiono również m.in. o uproszczeniu funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, strategii w dziedzinie lotnictwa oraz średniookresowym przeglądzie wieloletnich ram finansowych (WRF). Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) zajmuje się w szczególności kwestiami dotyczącymi spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz funduszami strukturalnymi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.03.2016, 14:26 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu