Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim był siedzibą biskupów warmińskich i stolicą Warmii. Tak dobrze zachowanej, niezniszczonej podczas ostatniej wojny budowli podobnej klasy i urody nie ma w tej części Europy. Stąd określenia zabytku jako "Wawel północy", "perła gotyku" oddające unikatowy charakter tego skarbu architektury. W latach 2014-2016 przeprowadzono konserwację i restaurację średniowiecznej warowni. Wyremontowano dachy czterech skrzydeł i wież, poddano konserwacji elewacje zewnętrzne i okna, wymieniono sieci wodne i kanalizacyjne oraz zmodernizowano instalacje elektryczne. Wykonano także badania naukowe (np. archeologiczne) oraz skaning zabytkowej budowli. Wyniki badań zaprezentowano w kilku publikacjach oraz na wystawie pt. "Dzieje budowlane zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim".
Na nowoczesną ekspozycję składają się zabytkowe obiekty, pozyskane w wyniku prac archeologicznych, makiety, prezentacje multimedialne. Są też opisy przystosowane do potrzeb niewidzących. Autorzy prezentacji opowiadają o dziejach budowy zamku, unikatowych polichromiach na krużgankach oraz sławnych mieszkańcach zamku. Mieszkali tu biskup Marcin Kromer - badacz dziejów polskich, Mikołaj Kopernik - słynny astronom i kanonik warmiński oraz Ignacy Krasicki - poeta, ostatni biskup rezydujący w zamku lidzbarskim.
Biskupia forteca powstała u zbiegu dwóch rzek Łyny i Symsarny. Wcześniej pogańscy Prusowie nieopodal zbudowali gród zwany Lecbarg, który w 1240 roku zdobyli Krzyżacy i nazwali Heilsbergiem (Górą Zbawienia). Murowany zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku, później był rozbudowywany.
Lidzbark Warmiński zapisał się w historii nie tylko jako stolica Warmii. Tu na początku XVIII wieku szwedzki król Karol XII podejmował przyszłego króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego. W czerwcu 1807 roku pod miastem Napoleon Bonaparte rozegrał wielką bitwę z wojskami rosyjskimi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.04.2016, 18:20 |
Źródło informacji | Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ