Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wyniki drugiej edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów zostały ogłoszone we wtorek podczas uroczystej gali w siedzibie NBP.
Nagroda główna, czyli 80 tys. zł, trafiła do dr. hab. Pawła Marszałka za pracę pt. "Systemy pieniężne wolnej bankowości. Koncepcje, cechy, zastosowanie" (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań 2014). Nagrodę wręczył prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.
"Jestem bardzo zadowolony, że na ten konkurs napłynęło aż osiemnaście publikacji. W końcu nie jesteśmy krajem o wielkim środowisku ekonomicznym - mówił prof. Marek Belka podczas gali. - Wśród zgłoszonych prac są analizy dotyczące aktualnych zjawisk zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Myślę, że to wkład środowiska ekonomicznego w zrozumienie tej problematyki zarówno przez nas samych, jak i resztę społeczeństwa" - podkreślił prezes NBP.
Konkurs organizowany jest co trzy lata. Tegoroczna edycja skierowana była do autorów naukowych publikacji książkowych opublikowanych przez jednego lub grupę autorów na terenie Polski między 1 stycznia 2013 r. a 24 września 2015 r.
W kapitule konkursu zasiedli prof. Andrzej Wojtyna, prof. Adam Glapiński, prof. Michał Jurek, prof. Ryszard Kokoszczyński i prof. Jan Szambelańczyk. Zgodnie z Regulaminem Kapituła mogła przyznać Nagrodę Prezesa NBP albo wyróżnienie.
"Jadąc na kluczowe posiedzenie kapituły, miałem wątpliwości, czy uda nam się wyłonić laureata lub chociaż przyznać wyróżnienie, ponieważ kryteria są bardzo wyśrubowane - opowiadał prof. Andrzej Wojtyna, przewodniczący kapituły konkursu. - 85 procent punktów to warunek otrzymania nagrody głównej. Na szczęście mogliśmy ją przyznać profesorowi Pawłowi Marszałkowi" - dodał.
Celem Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów jest podnoszenie jakości publikacji ekonomicznych i promocja najwybitniejszych prac polskich ekonomistów. Uzupełnia on dotychczas realizowane przez NBP konkursy: na pracę pisemną dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a także na prace magisterskie doktorskie i habilitacyjne oraz Staże Prezesa NBP.
Po uroczystości goście mieli możliwość zwiedzenia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.
To multimedialna ekspozycja, która przedstawia historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów, 14 maja 2016 r. Zwiedzający będą mogli m.in. zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcją polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.04.2016, 17:40 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom