Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ubiegłym roku na tajemniczą wycieczkę szlakiem wiedeńskich kanałów wybrało się ponad 18 000 osób. Obejrzeli oni najstarszą część systemu kanalizacji Wiednia tzw. Cholerakanal, znajdujący się pod znanym turystom Karlsplatz. Zwiedzający nie tylko mogą poczuć się jak na planie filmowym (tu kręcono bowiem w latach powojennych "Trzeciego człowieka" w reżyserii Carola Reeda), ale też uzyskują informacje na temat organizacji, działalności i stanu techniki Wiedeńskich Kanałów, czyli jednostki odpowiedzialnej za gospodarkę ścieków w austriackiej stolicy.
Zarówno znawcy jak i amatorzy systemów kanalizacyjnych mogą od 5. maja br. dosłownie zagłębić się w świat kanałów i podążyć śladem Orsona Wellesa alias Harry Lime’a.
Wiedeński system kanalizacji to jednak dużo więcej niż kulisy filmowe. Poprzez wybudowanie 180 lat temu kanału Cholerakanal, Wiedeń już wtedy określił swoją wiodącą rolę w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska. "Wydajna i wysokiej jakości kanalizacja w Wiedniu, w kombinacji z jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w całej Europie, jest fundamentem funkcjonującej higieny miasta i istotnym współczynnikiem doskonałej jakości życia w Wiedniu", podkreśla Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony środowiska.
Wiedeńskie Kanały to największy w całej Austrii operator sieci kanałów. Długość ciągu kanałów to ponad 2 400 km. Codziennie ponad pół miliarda litrów ścieków transportowanych jest w bezpieczny i ekologiczny sposób do oczyszczalni ścieków "ebs" w dzielnicy Wiednia Simmering. Naddunajska metropolia w 99,7 % podłączona jest do kanalizacji miejskiej, ale mimo tego rokrocznie sieć kanalizacji jest rozbudowywana o kolejne 10 km.
Spacery po kanałach odbywają się do 30. października, od czwartku do niedzieli (wejścia o pełnych godzinach). Do kanałów nie mają wstępu dzieci poniżej 12 lat. Wejście znajduje się w Girardipark (naprzeciwko Café Museum) i jest wyraźnie oznaczone.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.05.2016, 12:24 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei