Newsletter

MR: region Morza Bałtyckiego – współpraca w ramach programów Interreg (komunikat)

23.05.2016, 18:09aktualizacja: 23.05.2016, 18:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Przedstawienie wpływu programów Interreg na rozwój obszaru Morza Bałtyckiego, a tym samym zachęcenie większej liczby instytucji do realizacji wspólnych przedsięwzięć – to cel zorganizowanej w Gdańsku konferencji „INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire”. Spotkanie jest okazją do przedstawienia efektów już zrealizowanych projektów oraz prezentacji tych, które niedługo się rozpoczną, omówienia założeń programów Interreg, rozmów z ekspertami oraz znalezienia partnerów do przyszłych przedsięwzięć.

W okresie lipiec 2015 r. – czerwiec 2016 r. Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Gdańskie spotkanie, organizowane jest właśnie w jego ramach, przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami realizującymi programy INTERREG: Południowy Bałtyk, Region Morza Bałtyckiego i Centralny Bałtyk oraz INTERACT.

Korzyści z międzynarodowej współpracy

Interreg jest kluczowym instrumentem UE wspierającym integrację w państwach członkowskich UE. Programy pozwalają na realizację działań międzynarodowych, które wykraczają poza możliwości wsparcia programów krajowych i regionalnych, ale co istotne, mogą one znaleźć swoją kontynuację w przedsięwzięciach realizowanych z ich funduszy. – W wielu przypadkach doświadczenie i wiedza zdobyta podczas współpracy z zagranicznymi partnerami, okazują się przydatne przy realizacji wysokobudżetowych projektów finansowanych ze źródeł unijnych lub krajowych. Takiej komplementarności działań sprzyja też to, że Interreg pozwala na łączenie przedsięwzięć o charakterze miękkim z pilotażowymi inwestycjami – poinformował wiceminister Adam Hamryszczak.

Ważnym założeniem programów jest usprawnienie działań instytucji, które mają największy wpływ na to, co dzieje się na danym obszarze – od władz regionalnych poczynając, przez instytucje badawcze, na organizacjach pozarządowych kończąc. W projektach Interreg mogą współpracować instytucje oddalone niekiedy o wiele kilometrów, ale stojące wobec podobnych wyzwań. – Choć Morze Bałtyckie jest geograficznym wyznacznikiem programów, o których rozmawiamy podczas konferencji, to z ich oferty mogą korzystać nie tylko regiony położone na wybrzeżu. Na przykład w programie Region Morza Bałtyckiego, z powodzeniem uczestniczą także instytucje z południa Polski – podkreślił wiceszef resortu.

Alokacja na programy INTERREG na tle całego budżetu polityki spójności to niecałe 3%, czyli 10,1 mld euro. Kwota ta pozwala jednak na współfinansowanie wielu ważnych inicjatyw, dotyczących dziedzin takich jak umiędzynaradawianie MŚP, rozwój zielonych technologii, czy wprowadzanie innowacji w tradycyjnych sektorach gospodarki. – Programy Interreg umożliwiają budowanie międzynarodowych sieci współpracy, klastrów, zdobycie dostępu do najnowszych badań i innowacji czy uzyskanie wsparcia dla promocji produktów, w różnych sektorach gospodarki. Przyczyniają się do jej rozwoju, wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności. Wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców – zaznaczył wiceszef resortu.

– Fakt, że bałtyckie programy Interreg w okresie 2007-2013 wsparły kilka tysięcy beneficjentów (w samym tylko programie Region Morza Bałtyckiego było ich 1,4 tys.) potwierdza znaczenie współpracy ponad granicami – zaznaczył wiceminister Adam Hamryszczak.

Z omawianych w trakcie konferencji programów, Polska uczestniczy w dwóch: Interreg Południowy Bałtyk oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Program INTERREG Południowy Bałtyk

Program obejmuje nadmorskie regiony pięciu państw członkowskich UE: Danii, Litwy, Polski, Niemiec, (Meklemburgii-Pomorza Przedniego) i Szwecji. Instytucją Zarządzająca jest Ministerstwo Rozwoju, a Wspólny Sekretariat Techniczny ma swoją siedzibę w Gdańsku. Budżet programu na lata 2014-2020 wynosi 82,9 mln euro.

W poprzedniej edycji w projektach uczestniczyło 94 partnerów z Polski z przyznanym dofinansowaniem w wysokości blisko 17 mln euro. Wspólne przedsięwzięcia przyczyniły się m.in. do rozwoju przedsiębiorczości, budowy nowych modeli biznesowych, zwiększenia udziału wykorzystania energii odnawialnych, ochrony wód Morza Bałtyckiego, integracji rynków pracy oraz rozwoju sieci transportowych.

Fundusze programu obecnej perspektywy będą wspierać działania z zakresu wzmacniania innowacyjności przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej; ochrony i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa naturalnego i kulturalnego; transferu „zielonych” technologii i zrównoważonego transportu; rozwoju rynku pracy oraz współpracy międzyinstytucjonalnej.

W kwietniu br. rozstrzygnięto pierwszy konkurs. Do dofinansowania zatwierdzono 10 projektów na kwotę ok. 11,4 mln euro, co stanowi 15 proc. środków całego programu. Uczestniczy w nich w sumie 19 polskich partnerów.

Unijną dotację otrzyma m.in. projekt pn. CleanTech International, w ramach którego powstanie klaster skupiający podmioty sektora tzw. czystych technologii. Celem realizowanego przez ośmiu partnerów z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji przedsięwzięcia o budżecie ok. 1,4 mln euro, jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców z tej branży. Innym przykładem jest projekt pn. SBOIL. Powstanie system zarządzania i narzędzi do reagowania w sytuacji wycieku ropy na morzu. W projekcie uczestniczy trzech partnerów z Polski, Szwecji i Niemiec. Koszt realizacji projektu wynosi 1,2 mln euro.

Drugi nabór projektów ruszył 9 maja br. i potrwa do 17 czerwca br. Od 31 maja br., instytucje będą mogły ubiegać się o tzw. „kapitał zalążkowy” (z ang. „seed money”). Dotację można uzyskać na wypracowanie właściwej koncepcji projektowej czy znalezienie partnerów projektowych zarówno za granicą, jak i w kraju.

Program INTERREG Region Morza Bałtyckiego

Biorą w nim udział Polska, Dania, Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Norwegia, Białoruś i Rosja (obszary północno-zachodnie). Instytucja Zarządzająca jak i Wspólny Sekretariat znajduje się w Niemczech. Ministerstwo Rozwoju pełni funkcję Koordynatora Krajowego. W puli programu jest 264 mln euro.

W programie na lata 2007-2013 uczestniczyło 167 partnerów z Polski z przyznanym dofinansowaniem w kwocie ponad 24 mln euro. Zrealizowane projekty związane były m.in. z poprawą stanu wód Bałtyku, zwiększeniem dostępności regionów i poprawą konkurencyjności firm.

Innowacyjność, efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi, zrównoważony transport – te dziedziny będzie wspierać program obecnego okresu programowania. W listopadzie 2015 r. przyznano pierwsze dotacje. Spośród 35 przedsięwzięć, które otrzymają dofinansowanie, aż 32 są realizowane z udziałem polskich instytucji. Łącznie 66 polskich beneficjentów z dziewięciu województw będzie dysponować ponad 12 mln euro.

Wśród wybranych projektów jest przedsięwzięcie pn. DAIMON (budżet ok. 3,5 mln euro), które dotyczy opracowania metod badania zagrożenia związanego z poszczególnymi rodzajami amunicji spoczywającej na dnie morza i jej usuwania. Zrzesza trzynaście instytucji z Polski, Litwy, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Norwegii i Holandii. Dofinansowanie otrzyma też projekt pn. BaltSe@nioR, który łączy potrzebę podniesienia komfortu i bezpieczeństwa seniorów z koniecznością zwiększenia potencjału innowacyjnego przemysłu meblarskiego. W projekcie uczestniczą partnerzy z Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Jego wartość to ok. 1,7 mln euro.

Nabory standardowych projektów w programie są dwuetapowe. Obecnie można zgłaszać się do pierwszego etapu drugiego naboru, który kończy się 1 czerwca br.

Informacje o wszystkich programach Interreg dostępnych dla polskich instytucji, publikowane są na portalu Funduszy Europejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2016, 18:09
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ