Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MF informuje:
Ministerstwo Finansów zawsze z uwagą śledzi analizy i prognozy OECD. Opublikowana dziś prognoza wzrostu PKB w Polsce plasuje się poniżej konsensusu rynkowego. Ostrożność ekspertów OECD jest szczególnie widoczna w przypadku 2016 r., w którym oczekują oni realnego wzrostu PKB na poziomie 3,0 proc., czyli o 0,6 pkt. proc. mniej względem wyniku z roku ubiegłego. Dla porównania, konsensus analityków bankowych ankietowanych przez Reutersa z dnia 13 maja br. to wzrost PKB na poziomie 3,6 proc.
Ministerstwo Finansów, podobnie jak Narodowy Bank Polski (marcowy Raport o inflacji) oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. Źródłem względnego pesymizmu ekspertów OECD wydaje się być niedocenienie skali zmian popytu konsumpcyjnego sektora prywatnego (gł. gospodarstwa domowe). OECD w swojej prognozie założyło, że popyt ten zwiększy się realnie w 2016 r. o 3,0 proc., czyli dokładnie w tempie, jakie obserwowano w roku ubiegłym. Tymczasem już w I kw. 2016 r. dynamika realna spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniosła 3,2 proc. w ujęciu r/r. Należy zauważyć, że był to kwartał, w którym nie ujawniły się jeszcze efekty Programu 500+, które w kolejnych miesiącach, obok silnej poprawy obserwowanej na rynku pracy, powinny stanowić istotne wsparcie dla przyspieszenia tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego i w konsekwencji tempa wzrostu PKB.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.06.2016, 19:15 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |