Newsletter

Ekspert: kryzys migracyjny całkowicie przesunie akcenty polityki spójności

03.06.2016, 13:31aktualizacja: 03.06.2016, 13:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejski Komitet Regionów
Europejski Komitet Regionów
Przyszłość europejskiej polityki spójności jest nierozerwalnie związana z przyszłością Unii Europejskiej - przekonują przedstawiciele europejskich samorządów.

Kształt polityki spójności po 2020 r. był jednym z tematów posiedzenia komisji ds. unijnego budżetu Europejskiego Komitetu Regionów (COTER) w Amsterdamie. W spotkaniu wzięli udział m.in. marszałkowie województw: wielkopolskiego Marek Woźniak i mazowieckiego Adam Struzik oraz gdyński radny Stanisław Szwabski.

Jak zauważyło Biuro Wielkopolski w Brukseli w wydanym po spotkaniu komunikacie, pomimo faktu, iż obecny okres programowania rozpoczął się dopiero dwa lata temu, dyskusja odnośnie kolejnego budżetu unijnego już trwa. Komitet Regionów przygotowuje stanowisko w tej sprawie w formie opinii "Przyszłość polityki spójności po 2020 roku".

Na wyjazdowym posiedzeniu komisji dyskutowano, co powinno znaleźć się w tym dokumencie, jakie postulaty są kluczowe z perspektywy miast i regionów UE. W trakcie dyskusji przedstawiciele KR podkreślali, że polityka spójności jest niezbędnym filarem procesu integracji europejskiej - tak samo jak rynek wewnętrzny czy unia gospodarcza i walutowa.

Według europejskich samorządowców przyszłość polityki spójności jest nierozerwalnie związana z przyszłością Unii Europejskiej. Zdaniem członków KR "dla silnej i zdolnej do działania Unii niezbędna jest również silna i skuteczna europejska polityka spójności po 2020 roku".

W ocenie przedstawiciela polskiej delegacji do Komitetu Regionów Stanisława Szwabskiego kryzys migracyjny całkowicie przesunie akcenty polityki spójności, ponieważ będzie potrzebnych dużo więcej funduszy społecznych. Zdaniem gdyńskiego radnego przyszła polityka spójności powinna dysponować większymi środkami, niż to było dotychczas.

"Oprócz zwiększenia skuteczności potrzeba nam więcej środków. Obserwujemy, że Europa jest mało skuteczna nie tylko wewnątrz, ale również w swoim otoczeniu. Cała polityka sąsiedztwa, polityka rozszerzenia również wymaga tego samego podejścia, podejścia spójnościowego" - zaznaczył.

Jak przypominało Biuro Wielkopolski w Brukseli, powołując się na dane Komisji Europejskiej, Polska od 2007 r. jest największym beneficjentem polityki spójności w historii Unii Europejskiej. W latach 2007 - 2013 do naszego kraju wpłynęło ponad 67 mld EUR, a w obecnym okresie programowania 2014 - 2020 ta kwota jeszcze się zwiększyła i wynosi obecnie prawie 86 mld EUR (co daje 2 262 EUR na osobę).

"Polityka spójności jest (…) swego rodzaju spoiwem łączącym europejskie samorządy, które w dużej liczbie są bezpośrednio odpowiedzialne za wykorzystywanie unijnych środków finansowych. Jest również nazywana najskuteczniejszą polityką inwestycyjną UE" - zauważono w komunikacie. 

Projekt opinii "Przyszłość polityki spójności po 2020 roku" ma zostać zaprezentowany pod koniec września, a przyjęty przez Komitet Regionów w przyszłym roku.

W trakcie wtorkowych obrad komisji COTER członkowie KR zaakceptowali projekt opinii dotyczący śródokresowego przeglądu wieloletnich ram finansowych, dyskutowali też nad propozycją opinii dotyczącej planu działania UE na rzecz transportu rowerowego.

KR jest organem doradczym Unii Europejskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z 28 krajów. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej muszą zasięgać opinii Komitetu Regionów w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. KR może też wydać opinię z własnej inicjatywy. Jeśli uzna, że zostały naruszone jego prawa, może wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.06.2016, 13:31
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ