Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Rozmawialiśmy o zagrożeniach ze Wschodu i Południa oraz o tym, jak im się przeciwstawiać. Tak jak mamy wspólną agendę zagrożeń i wyzwań, tak mamy wspólną agendę odpowiedzi na te wyzwania i zagrożenia – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Rumunii Lazărem Comănescu i Turcji Mevlütem Çavuşoglu w Warszawie.
Czwartkowe spotkanie szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji poświęcone było m.in. kwestiom bezpieczeństwa i przygotowaniom do Szczytu NATO w Warszawie. Ministrowie zgodzili się, że lipcowy szczyt Sojuszu musi zwiększyć bezpieczeństwo krajów członkowskich. – Zakładamy, iż nasza flanka wschodnia powinna być wzmocniona, jej bezpieczeństwo powinno być wzmocnione poprzez rozlokowanie sił natowskich, sił międzynarodowych a także sił amerykańskich, które proponują obecność na naszym terytorium – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Jest absolutnie konieczne, aby decyzje podjęte na szczycie w Warszawie znalazły swoje odbicie w absolutnie zjednoczonym podejściu, jeśli chodzi o flankę wschodnią. W tym kontekście podkreśliliśmy wagę wsparcia, jakie powinno być udzielone rejonowi Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego – mówił z kolei minister Lazăr Comănescu. Minister spraw zagranicznych Turcji zwrócił uwagę, że wzmocnienie wschodniej i południowej flanki jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony Rosji. – Gdy patrzymy z perspektywy NATO na agresywną politykę Rosji na przykład na Ukrainie czy w Gruzji czy na południu w Syrii, to taka polityka powinna być dla nas, dla NATO wyzwaniem – mówił minister Mevlüt Çavuşoglu.
Minister Witold Waszczykowski zaznaczył również, że ugruntowany trójstronny format konsultacji buduje bliską więź między naszymi krajami, tak potrzebną w niestabilnych czasach. Wskazał także, że wszystkie trzy kraje łączy wspólnota interesów w dziedzinie bezpieczeństwa, co przekłada się na konstruktywną współpracę na różnych szczeblach, także na forum NATO.
W trakcie dzisiejszych rozmów w Warszawie omówiono także sytuację bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu na Ukrainie. Dyskusja dotyczyła również sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, tzw. „zamrożonych” konfliktów oraz konsekwencji kryzysu migracyjnego dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.06.2016, 18:15 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |