Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Mamy długą i solidną historię współpracy w formacie V4+Beneluks, która rozwijana jest m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony, polityki rozszerzenia UE czy polityki sąsiedztwa – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas spotkania ministrów zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu.
W Pradze ministrowie rozmawiali o dotychczasowej współpracy oraz jej kształcie w przyszłości. Przypominając, że z początkiem lipca Polska przejmie po Czechach prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że do priorytetów polskiego przewodnictwa w V4 należeć będą m.in. działania na rzecz wzmocnienia roli V4 na forum UE, zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz wzmocnienia spójności i rozwoju współpracy pomiędzy członkami V4, a także z partnerami zewnętrznymi, w tym z Beneluksem.
Wiceszefowa MSZ przedstawiła na spotkaniu informacje na temat przygotowań do szczytu NATO, zwracając jednocześnie uwagę na znaczenie realizacji wspólnych działań na rzecz wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu. Zaznaczyła, że postrzeganie bezpieczeństwa w Grupie Wyszehradzkiej i państwach Beneluksu może różnić się w niektórych aspektach, ale nie powinno być to jednak przeszkodą dla dalszego rozwoju Sojuszu. – NATO jest dla nas obszarem, gdzie powinniśmy pracować razem by wspólnie stawić czoło zagrożeniom i wyzwaniom dla całej społeczności euroatlantyckiej. Dlatego dla Polski, jako gospodarza tegorocznego Szczytu NATO, ważne jest, by spotkanie zakończyło się sukcesem, zarówno w warstwie polityczno-merytorycznej, jak i wizerunkowej – stwierdziła.
Dyskusja w Pradze dotyczyła zbliżającego się referendum dotyczącego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Wszystkie strony zgodnie wyraziły nadzieję na pozostanie Londynu w strukturach unijnych. W kontekście migracji odniesiono się do sytuacji na Bałkanach Zachodnich i w Afryce Północnej oraz współpracy z Turcją. Ministrowie dyskutowali również o Partnerstwie Wschodnim oraz potrzebie utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu pełnej realizacji postanowień z Mińska. Jednym z poruszanych tematów był także unijny mechanizm przestrzegania praworządności w krajach członkowskich w UE.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.06.2016, 21:00 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |