Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konkurs od pięciu lat organizują instytucje UE, m.in. Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów, unijny organ doradczy złożony z przedstawicieli samorządów 28 krajów. Przewodniczący KR Markku Markkula powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród, że MŚP są głównym motorem trwałego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Europie - tworzą osiem na 10 nowych miejsc pracy.
"Każdego roku zwycięzcy pokazują nam, że władze lokalne i regionalne odgrywają kluczową rolę w pobudzaniu przedsiębiorczości. Wsparcie ze strony samorządu ma ogromne znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstw, szczególnie gdy MŚP stawiają swoje pierwsze kroki" - zaznaczył.
O tytuł "Europejski Region Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się regiony i miasta, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości.
Nagrodę co roku przyznaje się trzem obszarom UE. W konkursie nie nagradza się za dotychczasowe wyniki, lecz dopinguje do działań promujących przedsiębiorczość i szeroko pojętą współpracę.
Co za tym idzie, w wyścigu o tytuł mogą startować nie tylko miasta i regiony, które już teraz osiągają najlepsze wyniki, lecz również takie, które opracowały strategię ożywienia gospodarki lokalnej, która zwróci uwagę jurorów. Natomiast jury, składające się m.in. z przedstawicieli unijnych instytucji, będzie przez cały rok monitorować wdrażanie nagrodzonych w konkursie strategii regionalnych. Stąd nadawanie tytułu z rocznym wyprzedzeniem - w 2016 r. samorządy walczą o tytuł "ERP 2017".
Dotychczas w gronie laureatów prestiżowego konkursu znalazły się m.in. region Brandenburgia w Niemczech i hrabstwo Kerry w Irlandii. W zeszłym roku tytuł trafił do Małopolski, a obok polskiego regionu wyróżnione zostały szkockie Glasgow i włoska Lombardia.
Małopolska przekonała jurorów, że koncertuje się na wspieraniu obszarów tzw. inteligentnej specjalizacji. Przeprowadzone przez samorząd województwa analizy pozwoliły wytypować obszary, w których region ma największy potencjał do rozwoju.
Zaliczono do nich m.in. sektor IT, biotechnologię i budownictwo energooszczędne. Województwo zamierza ponadto rozwijać gałęzie gospodarki, które już obecnie stanowią o jego sile, czyli sektor chemii, przemysł metalurgiczny i maszynowy. Władze samorządu kierują w te obszary środki finansowe, w szczególności fundusze unijne.
Więcej: Laureat z Polski. Małopolska Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 20.06.2016, 14:37 |
| Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Podróż kulinarna w rytmie staropolskich tradycji - gęsina w menu LOT Business Class
- PLL LOT wprowadzają wyjątkowe danie - gęsinę, która jest dostępna w listopadzie na wszystkich rejsach dalekodystansowych z Warszawy i Krakowa w LOT Business Class.
- Nowa propozycja przewoźnika to danie w duchu staropolskiej tradycji, które od wieków symbolizuje obfitość i ciepło domowego ogniska.
- PLL LOT konsekwentnie promują polskie dziedzictwo kulinarne i wspierają lokalnych producentów, zapraszając pasażerów do odkrywania rodzimych smaków na pokładzie.- 03.11.2025, 16:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
Urząd Zamówień Publicznych: jesteśmy prawdziwą skarbnicą danych, z których może skorzystać cała polska gospodarka PAP
Tylko w poprzednim roku, na podstawie Prawa Zamówień Publicznych, udzielonych zostało ok. 153 tys. zamówień na kwotę ponad 330 mld złotych. Z każdym z nich był związany olbrzymi wolumen cennych danych, których integracja mogłaby pozwolić na optymalizację polityk publicznych, przekrojową analizę rynku, przewidywanie makroekonomicznych trendów czy lepsze zarządzanie procesem zakupowym. Stworzenie tej nowej architektury danych o zamówieniach publicznych w Polsce, realizowane przez Urząd Zamówień Publicznych, uzyskało właśnie wsparcie Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).- 03.11.2025, 15:41
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
IV Kongres „Dialog o Gospodarce” - razem kształtujemy bezpieczną przyszłość
27 października w Warszawie odbyła się czwarta edycja Kongresu „Dialog o Gospodarce”, organizowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich.- 03.11.2025, 13:55
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Polskich Przedsiębiorców
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ