Newsletter

MR: współpraca Polski i Brandenburgii przy unijnych projektach (komunikat)

21.06.2016, 17:49aktualizacja: 21.06.2016, 17:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Niemal 100 przedsięwzięć służących poprawie jakości życia na polsko-niemieckim pograniczu zrealizowano w Programie Polska-Brandenburgia 2007-2013. Ich wartość to 148,9 mln euro, z czego 125 mln euro stanowią Fundusze Europejskie. – Nowa edycja programu na lata 2014-2020 z budżetem ok. 100 mln euro cieszy się dużym zainteresowaniem beneficjentów. Wspólnie ze stroną niemiecką pracujemy nad tym, by jak najszybciej uruchamiać konkursy – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Kwestie związane z realizacją programu na lata 2014-2020 były jednym z tematów rozmowy wiceministra Hamryszczaka z Anne Quart, Sekretarz Stanu w brandenburskim Ministerstwie Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów. Podczas spotkania podsumowano edycję 2007-2013. Dyskutowano też o przyszłości współpracy transgranicznej i ponadregionalnej na granicy polsko-niemieckiej po 2020 r.

Dlaczego warto brać udział w projektach programów Interreg?

Interreg umożliwia realizację działań komplementarnych do tych przewidzianych w programach krajowych i regionalnych (dotyczą tych samych tematów – m.in. innowacje, zasoby naturalne i kulturowe, transport, energia). Mogą one też być kontynuowane z ich funduszy.

Programy EWT przyczyniają się do integracji obszarów położonych po różnych stronach granic i wymagają od wnioskodawców gotowości do współpracy w międzynarodowym środowisku. Podstawą do nawiązania współpracy jest wspólna potrzeba, wyzwanie lub problem, którego nie da się skutecznie rozwiązać w skali lokalnej czy regionalnej. – Inwestycje muszą tworzyć spójną całość i służyć mieszkańcom po obu stronach granicy – zaznaczył Adam Hamryszczak.

Udział w międzynarodowych projektach pozwala korzystać z doświadczeń partnerów zagranicznych i ułatwia dostęp do nowatorskich rozwiązań. Praca w międzynarodowym konsorcjum projektowym ułatwia także dostęp do usług ekspertów i pozwala na testowanie nowoczesnych rozwiązań.

Doświadczenia z międzynarodowej współpracy mogą przełożyć się na sprawniejsze wykorzystywanie środków dostępnych w innych programach także dlatego, że sprzyjają podniesieniu wiedzy, kwalifikacji i kreatywności pracowników instytucji uczestniczących w projektach. Wpływają także na rozpoznawalność miasta czy regionu w Europie i pozwalają na rozszerzenie sieci współpracy.

Perspektywa 2014-2020

Nowym programem na polsko-brandenburskim pograniczu zarządza strona niemiecka. Z jego funduszy mogą skorzystać m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, jednostki państwowe bądź samorządowe zapewniające usługi publiczne, jednostki naukowe i edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe non-profit. Pod pewnymi warunkami, beneficjentami mogą zostać też przedsiębiorcy.

Największa część środków – 33 mln euro (z EFRR) jest skierowana na projekty współpracy instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w zakresie kultury, gospodarki, spraw społecznych czy służby zdrowia. Pomoc uzyskają też przedsięwzięcia służące zachowaniu i promowaniu dziedzictwa naturalnego i kulturowego (32 mln euro z EFRR). Program dofinansuje wspólne inwestycje w infrastrukturę drogową (połączenia do granicy) i działania zmierzające do poprawy komunikacji publicznej w regionie (19 mln euro). Fundusze można przeznaczyć również na miękkie projekty edukacyjne, dotyczące m.in. nauki języka, stażów i praktyk w kraju sąsiada czy tworzenia wspólnej oferty kształcenia, w tym ustawicznego (10 mln euro).

Pierwszy nabór wniosków związany jest z transportem i mobilnością oraz integracją i współpracą na polsko-niemieckim pograniczu. W puli konkursu jest łącznie ok. 22,1 mln euro. Wnioski o dofinansowanie można składać do 19 sierpnia br. – Projekty w zakresie transportu powinny dotyczyć budowy połączeń drogowych do granicy, a także tworzenia koncepcji przygotowawczych dla takich inwestycji. Drugi obszar tematyczny umożliwia finansowanie współpracy instytucji publicznych i prywatnych w zakresie kultury, spraw społecznych, środowiska naturalnego czy ochrony konsumentów. Mogą być również zgłaszane projekty wspierające przedsiębiorczość na obszarze pogranicza – podkreślił wiceminister.

Równocześnie ruszyły szkolenia dla wnioskodawców, organizowane przez Wspólny Sekretariat programu. Pierwszy cykl objął 4 jednodniowe spotkania po obu stronach granicy (m.in. w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.). Informacje o kolejnych spotkaniach zostaną zamieszczone na stronie internetowej programu http://interregva-bb-pl.eu/pl/

Perspektywa 2007-2013

Poprzednią edycją programu zarządzała strona polska (Ministerstwo Rozwoju). Zrealizowano niemal 100 przedsięwzięć. – Dla mieszkańców szczególnie widoczne były efekty działań poprawiających jakość życia – drogi, ścieżki rowerowe, przedsięwzięcia turystyczne czy wspólne przedszkole polsko-niemieckie – poinformował wiceszef resortu.

Program wsparł wprowadzanie innowacji w gospodarce, w tym wykorzystanie technologii proekologicznych. Szkoły wyższe w Cottbus i Sulechowie współpracowały nad zastosowaniem alternatywnych surowców do pozyskiwania ciepła.

Powstały sieci współpracy gospodarczej, także pomiędzy MŚP a sektorem nauki. Ponadto konsumenci i przedsiębiorcy mogą korzystać z 3 utworzonych punktów informacji gospodarczej, m.in. Transgranicznego Centrum Marketingu Euromiasta Gubin-Guben. Podjęto także działania zwiększające mobilność pracowników na polsko-niemieckim pograniczu. Z portalu internetowego, powstałego w ramach projektu Eurojob, korzystają poszukujący pracy, instytucje wspierające zatrudnienie, ale także firmy szukające pracowników.

Wybudowano lub wyremontowano ponad 30 km dróg oraz ponad 40 km ścieżek rowerowych. Środki programu umożliwiły odbudowę mostu na Nysie Łużyckiej pomiędzy miejscowościami Coschen i Żytowań. Powstało Regionalne Centrum Ratownictwa w Witnicy – wspólna siedziba Policji, Ratownictwa Medycznego i Straży Pożarnej. W ramach projektu Edukacja bez granic – stworzenie polsko-niemieckiego systemu edukacji przedszkolnej wraz z infrastrukturą, w Słubicach powstało polsko-niemieckie przedszkole, w którym uczyć się będzie 135 dzieci.

Wiele projektów przyczynia się do rozwoju turystyki w regionie. Sztandarowym przykładem jest Odra dla turystów 2014. Dzięki współpracy 11 partnerów z Polski i Niemiec wybudowano mariny i przystanie oraz zrewitalizowano porty w miejscowościach położonych na obu brzegach rzeki. Zakupiono statki wycieczkowe i uruchomiono stałą, transgraniczną żeglugę na Odrze. Kampania promocyjna projektu przyciągnęła do regionu kolejnych inwestorów i odwiedzających.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2016, 17:49
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii