Newsletter

UOKiK: kontrola koncentracji - podsumowanie I połowy 2016 r. (komunikat)

04.08.2016, 15:11aktualizacja: 04.08.2016, 15:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

96 zgód na transakcje pomiędzy przedsiębiorcami wydał UOKiK w pierwszej połowie 2016 r. Decyzje najczęściej dotyczyły rynku motoryzacyjnego i energetycznego. 10 wniosków zostało zwróconych, m.in. ze względu na istotne i obszerne braki w zgłoszeniu

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Postępowanie w sprawie koncentracji jest dwuetapowe. W pierwszym – który trwa do 30 dni - rozpatrywane są sprawy, które nie budzą wątpliwości co do negatywnego wpływu na konkurencję. Bardziej skomplikowane postępowania, np. wymagające badania rynku, przechodzą do drugiej fazy. Do czasu postępowania nie wlicza się oczekiwania na odpowiedź przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. UOKiK wydał 96 decyzji. We wszystkich przypadkach oznaczały one zgodę na koncentrację. 94 postępowania zakończyły się w pierwszej fazie, natomiast w dwóch przypadkach decyzja wydana została po przedłużeniu postępowania. Rozstrzygnięcia dotyczyły najczęściej branży motoryzacyjnej (10 przypadków). Dziewięć transakcji związanych było z szeroko pojętym rynkiem energii, a siedem z działalnością deweloperską.

Blisko 60 proc. postępowań zakończyło się w ciągu 30 dni, a najkrócej prowadzone postępowanie trwało 10 dni.

Poza rozpatrywaniem spraw dotyczących polskiego rynku, UOKiK opiniuje także prowadzone przez Komisję Europejską postępowania pod kątem wpływu koncentracji na polski rynek. W pierwszym półroczu 2016 r. do Urzędu wpłynęło od KE 169 spraw.

Przedsiębiorcy i ich pełnomocnicy, którzy są zobowiązani złożyć wniosek do UOKiK powinni zapoznać się z Wyjaśnieniami w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których wniosek jest zwracany lub przedsiębiorca jest proszony o uzupełnienie wniosku czy wyjaśnienia (co ma wpływ na wydłużenie postępowania). W pierwszym półroczu 2016 r. taka sytuacja miała miejsce 10 razy. Przedsiębiorcy pomijali istotne informacje, które powinny znaleźć się w formularzu zgłoszeniowym (tzw. formularz WiD). Brakowało danych (lub były one niepełne) na temat m.in. rynków, na które koncentracja wywiera wpływ, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, czy skutków koncentracji. Przyczyną zwrotów wniosków było także niesprecyzowanie zakresu transakcji.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

dp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.08.2016, 15:11
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii