Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PAIiIZ informuje:
- Wierzymy, że ta wizyta dla naszych Państw, a przede wszystkim dla przedsiębiorców będzie widocznym znakiem zielonego światła we wzajemnych relacjach gospodarczych - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda otwierając Polsko–Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie z udziałem Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa i ponad 500 uczestników, w tym polskich i kazachstańskich przedsiębiorców odbyło się 23 sierpnia 2016r. w Warszawie.
- Potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - zaznaczył Prezydent Duda. - Powinniśmy go wykorzystać, aby wzmocnić pozycję gospodarczą naszych krajów - dodał. Prezydent RP wyraził również przekonanie, że wizyta Nursułtana Nazarbajewa będzie doskonałym impulsem do rozpoczęcia szerokiej współpracy między Polską i Kazachstanem.
- Kazachstan jest niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, Polska jest liderem w Europie Środkowej – mówił Prezydent. - Patrząc na skalę wzajemnych obrotów i kontaktów gospodarczych, na tę właśnie pozycję, jaką nasze państwa zajmują w swoich regionach, nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny – dodał zachęcając przedsiębiorców do nawiązywania kontaktów biznesowych.
Prezydent Duda zaznaczył, że oprócz pogłębiania relacji gospodarczych zależy mu także na rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, m.in. pomiędzy uniwersytetami. Wskazał w tym kontekście m.in. na fakt, że Polska, obok Łotwy, jest obecnie koordynatorem platformy edukacyjnej Unia Europejska–Azja Centralna.
Prezydent Nazarbajew podkreślił z kolei, że Kazachstan traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego UE. Dodał, że jego kraj jest zainteresowany polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości. Podkreślił, że w Kazachstanie ten sektor stanowi tylko 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem. Podczas wystąpienia zaznaczył również, że mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych, ani też gospodarczych.
W ramach Forum odbyły się również dwa panele dyskusyjne: panel gospodarczy oraz regionalny. – Otwieramy nową erę w relacjach Polski z Kazachstanem - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, rozpoczynając panel gospodarczy.
Minister Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu Żengnys Kasymbek podkreślił, że Kazachstan poszukuje możliwości rozwoju w m.in. sektorze: rolno–spożywczym, energetycznym, maszynowym, farmaceutycznym, petrochemicznym, hutniczym i innowacyjnym. – Mamy 10 specjalnych stref ekonomicznych, w tym Park Technologii i Innowacji, które obejmują wszystkie priorytetowe sektory dla kazachstańskiej gospodarki. Zapraszamy polskich inwestorów do działalności w naszych strefach – powiedział minister.
Do inwestowania zachęcał także prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Bartłomiej Pawlak. – Chcemy wspierać polskie firmy w działalności eksportowej i liczymy, że Kazachstan będzie jednym z kolejnych rynków, które docenią nasi przedsiębiorcy i dostrzegą jego ogromny potencjał biznesowy – zaznaczył prezes PAIiIZ. Zapraszając z kolei inwestorów kazachstańskich do Polski podkreślił bardzo dobry klimat inwestycyjny w naszym kraju. - Polska jest krajem dużym, stabilnym gospodarczo, o ogromnych możliwościach. W tym roku Agencja obsługuje 15 proc. więcej inwestorów niż w 2015 r., co oznacza wciąż rosnące zainteresowanie Polską wśród zagranicznych firm – powiedział.
Podczas Forum podpisano 15 umów o współpracy i porozumień na poziomie instytucjonalnym, regionalnym jak również biznesowym pomiędzy Polską a Kazachstanem. Podczas dwudniowej wizyty Prezydenta Republiki Kazachstanu podpisano łącznie 25 umów o wartości 1 mld USD.
Podczas Forum, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Ambasadę Kazachstanu, Kaznex Invest, PARP oraz PAIiIZ polscy i kazachstańscy przedsiębiorcy mieli także okazję do spotkań networkingowych i B2B.
Wizyta Prezydenta Kazachstanu byłą pierwszą wizytą głowy państwa – członka Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej po Szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
# # #
Kazachstan jest jednym z najważniejszych partnerów Polski i jednym z pięciu perspektywicznych rynków zagranicznych wytypowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Został on także objęty trzema branżowymi programami promocji (budownictwo, maszyny i urządzenia górnicze, przemysł obronny). Polskie inwestycje w Kazachstanie są warte ok. 130 mln dolarów a zarejestrowanych jest tam około 190 firm z kapitałem polskim. Kazachowie zaś zainwestowali w Polsce – ponad 70 mln dol. Kazachstańscy przedsiębiorcy inwestują w Polsce głównie w linie technologiczne dla przemysłu spożywczego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.08.2016, 19:18 |
Źródło informacji | PAIiIZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |