Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czwartek w Brzeźnicy w woj. podkarpackim oddano do użytku rozbudowany podziemny magazyn gazu w Brzeźnicy w powiecie dębickim na Podkarpaciu.
Jak powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, inwestycja której budowę zaplanowano jeszcze w 2001 roku, jest "znakomita", służy bezpieczeństwu regionalnemu i całemu krajowi. Odnosząc się do kosztów inwestycji, którą w całości pokryła spółka, Woźniak powiedział, że "magazyn to kosztowna inwestycja i nie zwraca się szybko". Jednak, jak podkreślił, w stosunku do średniej europejskiej "koszty są dużo poniżej".
Rozbudowa magazynu w Brzeźnicy trwała dwa lata - od sierpnia 2014 r. W trakcie prac wymienione zostały wszystkie urządzenia technologiczne w funkcjonującym od 30 lat magazynie, zbudowano nowe zaplecze administracyjno-techniczne i wyposażono ośrodek w tłocznię gazu, składającą się z dwóch sprężarek zasilanych silnikami elektrycznymi pracującymi zarówno w czasie zatłaczania, jak i odbioru gazu z magazynu. Dzięki temu zwiększyła się pojemność czynna magazynu z 65 do 100 mln m. sześc gazu ziemnego; zwiększyła się też moc zatłaczania i odbioru gazu - przed rozbudową można było zatłaczać 1,1 mln m sześc gazu na dobę - teraz będzie to 1,44 mln m. sześc. Będzie też można zwiększyć odbiór gazu z magazynu - z 0,93 mln m sześc do 1,44 mln m sześc. na dobę.
Pieniądze na rozbudowę PGNiG wyasygnowało z własnej kieszeni. Przebudowę prowadziły spółka PGNiG Technologie - jako wykonawca prac budowlano-montażowych oraz firma ABB – dostawca agregatów sprężarkowych. Projekt techniczny rozbudowy przygotował Gazoprojekt.(PAP)
drag/aop/dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.08.2016, 16:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |