Newsletter

Ministerstwo rodziny chce określić i zdefiniować graniczny wiek starości

08.09.2016, 15:32aktualizacja: 08.09.2016, 15:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo rodziny weryfikuje założenia polityki społecznej wobec seniorów. W resorcie działa zespół, która ma m.in. określić i zdefiniować graniczny wiek starości. Teraz, według różnych dokumentów, jest to 60-65 lat.

Jak poinformowało PAP w czwartek MRPiPS, w resorcie funkcjonuje Rada ds. Polityki Senioralnej, czyli forum otwartego dialogu o koncepcji polityki społecznej wobec starości i starzejącego się społeczeństwa, a w jej strukturach - zespół tematyczny.

"Ze względu na zmieniającą się sytuację społeczno-gospodarczą Polski, która jest skutkiem dynamicznych zmian w strukturze demograficznej ludności, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako priorytet swoich prac uznało weryfikację i aktualizację założeń oraz stworzenie programu polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku" - poinformowano PAP.

Do głównych wyzwań zespołu należy zdefiniowanie granicznego wieku starości i osoby starszej oraz wieku przygotowania do okresu starości, ukierunkowanie polityki społecznej wobec osób starszych do dwóch grup – osób samodzielnych i niesamodzielnych. Prace zespołu mają zakończyć się dokumentem, który zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym.

W większości dokumentów dotyczących polityki senioralnej jako osoby starsze określa się te, które skończyły 60 lat (w niektórych dokumentach i statystkach - 65 lat). W ten sposób GUS definiuje wiek poprodukcyjny, czyli taki, w którym zazwyczaj kończy się pracę zawodową - dla mężczyzn 65 lat i więcej, dla kobiet - 60 lat i więcej.

Według badań Eurobarometru dla większości Europejczyków starość zaczyna się w wieku ok. 64 lat, zaś ludzie przestają być młodzi ok. 42. roku życia. (PAP)

bos/ akw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.09.2016, 15:32
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ