Newsletter

MF: KAS zadba o podatników i większe wpływy do KASy państwa (komunikat)

21.09.2016, 16:46aktualizacja: 21.09.2016, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

Przyjazna dla podatników i skuteczna w działaniu – taka będzie Krajowa Administracja Skarbowa. Minister Finansów Paweł Szałamacha przedstawił szczegóły reformy służb odpowiedzialnych za pobór danin.

Brak odpowiedniej komunikacji i współdziałania, osobne systemy informatyczne, nakładające się kompetencje, zbyt dużo kontroli, w dodatku przeprowadzanych tam, gdzie być ich nie powinno, a w efekcie powiększająca się szara strefa – tak jest dzisiaj. Dlatego potrzebne są zmiany, które z jednej strony usprawnią pobór podatków w Polsce, a z drugiej ułatwią podatnikom wywiązywanie się ze swoich obowiązków.

KAS zmniejszy szarą strefę

– Postawiliśmy sobie za cel walkę z szarą strefą i chcemy ją zmniejszyć w ciągu 2-3 lat do poziomu średniej unijnej. Krajowa Administracja Skarbowa jest jedną z najważniejszych zmian, które mają do tego doprowadzić – powiedział Minister Finansów Paweł Szałamacha.

Jak zaznaczył, potrzebne są do tego kompleksowe działania, sama reforma instytucjonalna nie wystarczy, będzie ona tylko jednym z elementów całego systemu zmian. – Konieczne są także nowe rozwiązania prawne oraz wprowadzenie skutecznych narzędzi informatycznych – wskazał szef resortu finansów.

Służba Celna nie zostanie zlikwidowana

Wiceminister finansów i szef Służby Celnej Marian Banaś odniósł się do nieprawdziwych informacji dotyczących likwidacji formacji celnej. – Nie było, nie ma i nie będzie planów likwidowania służby, która m.in. pracuje na granicach i odpowiada za odprowadzanie do budżetu wielu miliardów złotych. To byłoby niedorzeczne. W ramach KAS, obok korpusu służby cywilnej działać będzie Służba Celno-Skarbowa, której funkcjonariusze będą pełnić rolę tak samo ważną jak dotychczas – powiedział Podsekretarz Stanu w MF.

Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada połączenie dotychczasowej administracji podatkowej (Izby Skarbowe, Urzędy Skarbowe), kontroli skarbowej (Urzędy Kontroli Skarbowej) i administracji celnej (Izby Celne, Urzędy Celne) w jeden sprawny aparat odpowiedzialny za wymiar, pobór i kontrolę danin. Dodatkowo działania KAS wzmocni Wywiad Skarbowy.

Dalsze konsultacje projektu ustawy o KAS w Sejmie

Projekt ustawy był szeroko konsultowany, a przedstawiciele resortu – na czele z ministrem Pawłem Szałamachą – spotkali się z pracownikami służb we wszystkich województwach, uzasadniając konieczność wprowadzenia KAS i wyjaśniając obawy urzędników i funkcjonariuszy. – Ludzie, co zrozumiałe, obawiają się zwolnień, ale już to podkreślaliśmy, że każdy pracownik otrzyma ofertę pracy. Zmniejszenie liczby urzędników będzie związane z nieobsadzaniem wakatów, a nie ze zwalnianiem – podkreślił min. Banaś.

Projekt był przedmiotem obrad Rady Dialogu Społecznego, która powołała specjalny zespół roboczy w tej sprawie. Ponadto, od początku roku przedstawiciele Ministerstwa odbyli kilkadziesiąt spotkań z pracownikami i przedstawicielami związków zawodowych trzech służb. Efektem tych spotkań były liczne zmiany w projekcie ustawy. – Procedowanie projektu ustawy o KAS drogą poselską nie ogranicza niczyjego prawa do udziału w konsultacjach. Tak jak w przypadku każdej ustawy, podmioty społeczne mogą brać udział w posiedzeniach komisji i wyrażać na nich swoje opinie – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Jacek Sasin.

Dlaczego tworzymy KAS:

- Jesteśmy zdeterminowani, aby zorganizować sprawny aparat odpowiedzialny za wymiar, pobór i kontrolę danin publicznych, czyli uszczelnienie systemu podatkowego.

- Na konieczność scentralizowania polskich służb celnych i skarbowych wskazują między innymi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (Administracja podatkowa. wyzwania modernizacyjne i priorytety strategiczne, styczeń 2015) czy Komisja Europejska (Sprawozdanie krajowe - Polska 2016 r., luty 2016).

- Dziś mamy rozproszenie struktur, czas więc na reformę skarbową, która oznacza uproszczenie obsługi klienta, stworzenie bardziej przejrzystych i lepiej zorganizowanych służb. Skorzysta na tym nie tylko budżet, ale także podatnicy.

- Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest walka z szarą strefą w gospodarce oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Tworzeniu KAS przyświeca konieczność zapewnienia sprawności działań kontrolnych oraz stworzenie ram instytucjonalnych i proceduralnych ułatwiających przestrzeganie prawa podatkowego i zwalczanie oszustw podatkowych.

- Skonsolidowanie działań sprawi, że samych kontroli będzie mniej, a Krajowa Administracja Skarbowa skupi się na kontrolach skutecznych, przeprowadzanych tam, gdzie występują nieprawidłowości. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne przygotowanie i przeprowadzenie kontroli.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.09.2016, 16:46
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ