Newsletter

MR: nowe władze PAIiIZ (komunikat)

27.09.2016, 16:13aktualizacja: 27.09.2016, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Rada Nadzorcza Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. powołała nowy zarząd spółki. Prezesem Agencji został Tomasz Pisula. Stanowisko wiceprezesa i członka zarządu objął Krzysztof Senger, członkiem zarządu został Wojciech Fedko. Pełniący dotychczas obowiązki prezesa Bartłomiej Pawlak został członkiem Rady Nadzorczej PAIiIZ.

– Pierwszym zadaniem nowych władz jest sprawne przeprowadzenie procesu przeobrażenia PAIiIZ w agencję wspierania i promocji eksportu oraz zagranicznych inwestycji polskich przedsiębiorstw – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. – Niezbędna jest koordynacja i integracja zarządzania systemem wsparcia przedsiębiorców z poziomu centralnej instytucji. Dlatego tworzymy Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która wejdzie w skład Polskiego Funduszu Rozwoju – dodał.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozpocznie działalność od 2017 r. Połączy już istniejące zasoby i możliwości proeksportowe, proinwestycyjne i promocyjne. Zintegruje też działania dyplomacji ekonomicznej. Będzie odpowiedzialna za kreowanie strategii wsparcia eksportu i inwestycji zagranicznych. Ma także realizować politykę promocji polskiej gospodarki.

Budżet Agencji wyniesie ok. 100 mln zł w 2017 r. Obecny budżet PAIiIZ to 12 mln zł.

# # #

Tomasz Pisula posiada doświadczenie w pracy w administracji publicznej, instytucjach finansowych oraz organizacjach pozarządowych. Przed objęciem funkcji prezesa PAIiIZ był Dyrektorem Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju. Odpowiadał za sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad ponad 100 instytucjami podległymi i nadzorowanymi przez Ministra Rozwoju, o łącznej wartości aktywów przekraczającej 300 miliardów złotych. Najistotniejsze projekty prowadzone pod jego kierunkiem przez departament to powołanie Polskiego Funduszu Rozwoju i wiążąca się z nim reforma systemu dyplomacji handlowej.

W latach 2015-2016 pracował w Banku Zachodnim WBK. W ramach polskich struktur Grupy Santander kierował zespołem odpowiedzialnym za zbieranie informacji dotyczących zmian w środowisku regulacyjnym, mogących mieć wpływ na funkcjonowanie trzeciego największego banku w Polsce i jednocześnie jednej z największych grup finansowych na świecie.

Był wieloletnim Prezesem Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja. Zbudował od zera jedną z największych wówczas polskich organizacji pozarządowych, specjalizującą się w kwestiach praw człowieka i demokracji. We współpracy z TVP S.A. współtworzył pierwszy niezależny kanał telewizji satelitarnej dla Białorusi, Belsat TV.

Był koordynatorem polskiej grupy obserwatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego, waszyngtońskiego Institute for Democracy in Eastern Europe (IDEE) oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podczas wyborów parlamentarnych w Mołdowie, referendum konstytucyjnego w Mińsku na Białorusi oraz wyborów prezydenckich w Baku w Azerbejdżanie.

W 2000 był stażystą w Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA oraz jako laureat stypendium W.H. Donnera współpracował z jedną z najważniejszych wówczas amerykańskich organizacji lobbingowych, Center for a Free Cuba.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego – magister geografii ekonomicznej, University of Lancaster, U.K. / Central European University, Budapeszt, Węgry – Master of Arts in Society and Politics. W latach 2003-2007 ukończył studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Krzysztof Senger posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w działalności międzynarodowej oraz finansowaniu inwestycji i zarządzaniu projektami. Pracował w firmach doradczych (PwC, Deloitte). Wspierał klientów w budowaniu strategii i modeli biznesowych w obszarze innowacji oraz wchodzenia i konkurowania na rynkach globalnych.

W sektorze publicznym zdobył doświadczenie w budowaniu struktur i kierowaniu administracją w zakresie finansowania i zarządzania inwestycjami. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie odpowiadał za prowadzenie spraw i relacji z instytucjami szczebla międzynarodowego, centralnego, oraz lokalnego.

Działał jako niezależny doradca, również za granicą, m.in. w roli eksperta międzynarodowego, np. w negocjacjach umów o wolnym handlu z UE (the DCFTA). Uczestniczył w projektach międzynarodowych związanych z innowacyjnością, B+R.

Ukończył Biznes Międzynarodowy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, specjalizując się w zagadnieniach związanych z ekonomią i polityką rozwoju.

Wojciech Fedko posiada wieloletnie doświadczenie zarządcze na różnych szczeblach w spółkach prywatnych i publicznych. Pełnił m.in. funkcje prezesa zarządu w Śrubex S.A. (autor prywatyzacji spółki przez IPO), SRK S.A., oraz Wistil S.A. (szef Grupy Kapitałowej). Posiada doświadczenie w restrukturyzacji, rozwoju eksportu, M&A i procesach inwestycyjnych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w strategii oraz marketingu i sprzedaży.

Posiada doświadczenie nadzorcze – pełnił funkcję członka rad nadzorczych – w branży chemicznej, IT oraz logistycznej/transportowej.

Absolwent kanadyjskich, amerykańskich oraz polskich uczelni/programów menedżerskich, w tym: Richard Ivey School of Business (MBA 2001), University of Chicago - Graduate Business School (Finance), Northwestern University - Kellogg Business School (Marketing Strategy), MIT – Sloan School of Management (IT Management), Warsaw School of Economics (Executive Management Development Program).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2016, 16:13
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna.

ZAPISZ SIĘ