Newsletter

MRiRW: posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (komunikat)

07.10.2016, 18:31aktualizacja: 07.10.2016, 18:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

W najbliższy poniedziałek odbędzie się w Luksemburgu posiedzenie unijnej rady ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa.

Wśród tematów, które będą przedmiotem obrad, znajdują się 2 wnioski, który przedłoży minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Pierwszy wniosek dotyczy wdrożenia kompleksowego programu wsparcia w sektorze wieprzowiny w Polsce. Jest on związany ze skutkami rynkowymi stosowania restrykcji weterynaryjnych z uwagi na afrykański pomór świń.

Polska podejmuje działania mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na pozostałą część Polski oraz Unii Europejskiej, co nie jest łatwe m.in. w związku z bliskością Białorusi i Ukrainy, gdzie ASF jest szeroko rozpowszechniony. Dlatego też wnioskujemy o wykorzystanie wszystkich możliwych form wsparcia z budżetu Unii Europejskiej, w tym ze środków rynkowych, rozwoju obszarów wiejskich i weterynaryjnych, celem ograniczenia skutków zaistniałej sytuacji i zapobiegania dalszego jej pogarszania. Celem podejmowanych przez Polskę wysiłków i działań jest zahamowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na obszarze Unii Europejskiej.

Kolejny wniosek, który złoży minister będzie dotyczył rynku cukru. Polska wnioskuje do Komisji Europejskiej o przedstawienie prognozowanej sytuacji w tym sektorze oraz dostępnego instrumentarium służącego stabilizacji rynkowej w UE po zniesieniu kwotowania produkcji cukru.

Naszym zdaniem istnieje potrzeba przeprowadzenia politycznej, pogłębionej dyskusji na forum UE na temat tego sektora, gdyż dotychczas zaproponowane regulacje są niewystarczające. Z tego względu, w celu uniknięcia podobnych trudności jakie występują w sektorze mleka, istniejący system kwotowania produkcji powinien być w opinii Polski utrzymany.

Istotnym punktem obrad Rady Ministrów jest przedłożony dokument Komisji Europejskiej dotyczący zmian czterech rozporządzeń bazowych dla WPR określany jako tzw. Omnibus. W dniu 14 września 2016r. KE opublikowała Komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady „ Śródokresowy przegląd / rewizja wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020. Budżet ukierunkowany na wyniki” (COM 2016/603). Dokument zawiera szereg propozycji uproszczeń i zmian w zakresie obecnej WPR

Uważamy, że część propozycji KE może przynieść realne uproszczenia oraz korzystne zmiany we wdrażaniu obecnych instrumentów. Polska będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad tym dokumentem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2016, 18:31
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ