Newsletter

100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL

11.10.2016, 12:13aktualizacja: 11.10.2016, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KUL, fot. 1
KUL, fot. 1
Czas wystawy: 13 października - 30 grudnia 2016 r. Galeria Wystaw Czasowych (II piętro) Zamku Królewskiego w Warszawie

Zaprezentowanych 100 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (w tym malarstwa polskiego i obcego, średniowiecznej i nowożytnej rzeźby oraz rzemiosła artystycznego) stanie się zapowiedzią uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia uniwersytetu, przypadających na 2018 r.

Zobaczymy obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich - od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Pankiewicza, aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego.

Z malarstwa obcego na szczególną uwagę zasługiwać będą obrazy: "Ecce Homo" - dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r.; "Sacra Conversazione" - obraz wiązany z czynnym w 1. poł. XVI w. weneckim warsztatem Francesca Rizzo da Santacroce; powstały po 1600 r. "Pejzaż z Lotem i córkami" pędzla przedstawiciela manieryzmu flamandzkiego - Martena van Valckenborcha oraz "Kordegarda małp" - XVII-wieczna kopia obrazu Davida Teniersa Młodszego.

Do największych pereł kolekcji należą także: figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tzw. Złota Katarzyna z wrocławskiej kamienicy wchodzącej w skład zabudowań Klasztoru św. Katarzyny, dzieło pracowni Jacoba Beinharta; rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie, wykonana ok. 1520 r. Towarzyszyć im będą wysokiej klasy ołtarzowe rzeźby barokowe.

Wyroby z porcelany pochodzić będą z czołowych manufaktur europejskich, zwłaszcza miśnieńskiej, wiedeńskiej i berlińskiej.

Kolekcję muzealną KUL uzupełni też m.in. 10 rękopisów, inkunabułów i dokumentów ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, a także dyplomy królewskie i spisany odręcznie w początkach XIX w. "Regestr pamiątek starożytnych i staroświeckich […] Domu Gotyckiego".

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.10.2016, 12:13
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ