Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W pierwszym dniu Szczytu Ministrów Spraw Zagranicznych UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (szczyt UE-CELAC) minister Witold Waszczykowski wystąpił w debacie plenarnej poświęconej przyszłości partnerstwa biregionalnego.
Rozwój relacji UE z CELAC uzasadnia rosnąca pozycja międzynarodowa 33 państw będących członkami Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Region – z liczbą 600 milionów mieszkańców – pozostaje atrakcyjnym partnerem współpracy. Jest także głównym partnerem instytucjonalnym UE na płaszczyźnie biregionalnej. Dialog UE-CELAC dotyczy przede wszystkim współpracy politycznej (m.in. zwalczanie przestępczości zorganizowanej i przemytu narkotyków) oraz społeczno-gospodarczej (np. w dziedzinie migracji, wzmacniania przedsiębiorczości, stabilności finansowej, energii i polityki klimatycznej).
Wzmocnienie współpracy dwustronnej oraz promowanie kandydatury Polski do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa NZ w latach 2018-2019 były natomiast tematami bilateralnych rozmów ministra Witolda Waszczykowskiego z ministrami i wiceministrami spraw zagranicznych: Republiki Kuby, Antigua i Barbuda, Republiki Kolumbii, Wielonarodowego Państwa Boliwii, Federacji Saint Kitts i Nevis, Republiki Argentyńskiej, Republiki Kostaryki, Barbadosu oraz szefem delegacji Republiki Gwatemali. Minister Waszczykowski spotkał się ponadto z wiceministrem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Alanem Duncanem.
W czasie spotkań, mówiąc o kandydaturze Polski do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa NZ, szef polskiej dyplomacji podkreślił wieloletnie zaangażowanie naszego kraju w utrzymywaniu pokoju na świecie oraz na rzecz polityki klimatycznej. Rozmowy dotyczyły także kwestii dwustronnych, część spotkań miała wymiar historyczny: były to pierwsze spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Szereg państw wykazywało zainteresowanie zarówno doświadczeniami polskiej transformacji, jak i inwestycjami gospodarczymi.
Podczas sesji popołudniowej szczytu minister Waszczykowski podpisał umowę ustanawiającą Międzynarodową Fundację UE-LAC. Fundacja, funkcjonująca jako spółka prawa cywilnego, została utworzona w Hamburgu w 2011 r., na podstawie decyzji ze Szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Madrycie w 2010 roku. Jej członkowie to 61 państw CELAC oraz UE. Fundacja UE-LAC o statusie organizacji międzynarodowej będzie postrzegana jako narzędzie wspólnej polityki zagranicznej UE. Państwa członkowskie zyskają instrument, dzięki któremu będą mogły efektywniej koordynować swoje działania względem Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zbieżność polityk państw członkowskich w tym kontekście umożliwi UE dochodzenie swoich interesów w ramach partnerstwa między regionami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.10.2016, 10:48 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |