Newsletter

MRiRW: konkluzje spotkania ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii, Rumunii i Słowenii (komunikat)

26.10.2016, 20:14aktualizacja: 26.10.2016, 20:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Konkluzje spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię i Słowenię (Gy4+3) w dniu 26 października 2016 roku w Warszawie

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Republika Czeska, Słowacja, Węgry) poszerzonej o Bułgarię. Rumunię i Słowenię (0y4+3), zebrali w dniu 26

października 2016 roku w Warszawie przedyskutowali następujące kwestie, uzgadniając, co następuje:

- WPR w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych (w tym „Omnibus”) i przyszłości WPR

W kontekście rozpoczętej dyskusji o wieloletnich ramach finansowych po 2020 roku PODKREŚLAJĄ, że wydatki na WPR przynoszą prawdziwe korzyści dla UE i STWIERDZAJĄ, że WPR i jej pełne unijne finansowanie powinny być kontynuowane. Jednocześnie, WPR powinna realizować cele traktatowe i zapewniać równe warunki

konkurencji.

DOCENIAJĄ projekt rozporządzenia Omnibus”, jako ważny krok w procesie uproszczenia WPR. UWAŻAJĄ, że niektóre propozycje Komisji Europejskiej wydają się jednak nie przynosić zmniejszenia obciążeń administracyjnych i uproszczenia. Ponadto, PODKREŚLAJĄ. że efekt uproszczeniowy jest zależny od indywidualnych uwarunkowań

państw członkowskich.

DOSTRZEGAJĄ potrzebę uzupełnienia projektu „Omnibus” o kilka propozycji przedstawionych przez państwa członkowskie. a także potrzebę uważnej analizy tych

propozycji w dalszych pracach nad projektem. Zmiany powinny zostać przyjęte przez Radę Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).

SYGNALIZUJĄ wolę współpracy w dalszych pracach nad projektem „Omnibus” i w kontekście przeglądu śródokresowego wieloletnich ram finansowych (zgodnie z brzmieniem

załączonego dokumentu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej dotyczący WPR w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 oraz propozycji uproszczeń w projekcie prawnym „omnibus”).

NAWOŁUJĄ Komisję Europejską do przygotowania projektu skutecznej WPR na kolejny okres programowania, aby była ona zdolna sprostać rosnącym wyzwaniom rynków rolnych oraz utrzymała Europejski Model Rolnictwa.

- Afrykański Pomór Świń (ASF).

UZNAJĄ, że afrykański pomór świń (ASF) stanowi poważny problem dla unijnych rolników, w szczególności w Polsce oraz innych dotkniętych państwach, jak również zagrożenie dla całej Unii Europejskiej. Doświadczenia z przeszłości wskazują, że walka z tą chorobą może być długotrwała i wymagać wielokierunkowych działań i znacznych nakładów finansowych.

ZACHĘCAJĄ Komisję do wzmocnienia dialogu z państwami dotkniętymi ASF spoza UE w celu zagwarantowania skutecznego zahamowania szerzenia się pomoru świń na ich terytorium.

PODKREŚLAJĄ konieczność wsparcia finansowego ze strony UE na rzecz Polski i innych dotkniętych państw w celu skutecznego poradzenia sobie ze skutkami wirusa ASF, a tym samym powstrzymania szerzenia się afrykańskiego pomoru świń w Unii Europejskiej. Również w odniesieniu do państw sąsiadujących z państwami dotkniętymi ASF istnieje potrzeba finansowego wsparcia ich wysiłków w celu zapobieżenia dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

- Obrót nieruchomościami rolnymi

OMÓWIŁY aktualny stan prawny obowiązujący w Gy4+3 w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

- Rynki rolne

Cukier: NAWOŁUJĄ Komisję Europejską do podjęcia stosownych działań na rzecz rzetelnej analizy sytuacji na rynku cukru celem wypracowania rozwiązań umożliwiających

zapewnienie w przyszłości stabilizacji rynkowej UE po zniesieniu systemu kwot produkcji.

Zboża: DOSTRZEGAJĄ konieczność współpracy w zakresie kontroli importu z krajów trzecich.

NAWOŁUJĄ Komisję Europejską do podjęcia działań na rzecz urealnienia poziomu ceny interwencyjnej dla zbóż bądź dokonania ich przeglądu po to, aby mechanizm interwencji stał się bardziej skuteczny.

- Program Horyzont 2020

PRZYJMUJĄ Wspólne oświadczenie Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej (EU-13) do realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki (w załączeniu tekst Wspólnego oświadczenia).

Gy4+3 WZYWAJĄ Komisję Europejską do podjęcia skutecznych działań celem zapewnienia właściwego udziału państw Europy Środkowo-Wschodniej w tworzenie i funkcjonowanie europejskiej przestrzeni badawczej w obszarze rolnictwa, biogospodarki oraz terenów wiejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2016, 20:14
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ