Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sekretarz Stanu Jan Dziedziczak wziął udział w konferencji pt. "Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej. Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów" zorganizowanej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w ramach projektu pt. "Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wiceminister Jan Dziedziczak poinformował, że Polska od roku prowadzi dyplomację publiczną i historyczną ukazującą prawdę o historii II wojny światowej. Przypomniał, że w tym roku służby dyplomatyczne w 40 placówkach na świecie prowadziły akcję promującą otwarcie Muzeum im. Rodziny Ulmów, ale też podkreślającą tematykę Polaków ratujących Żydów. Również podczas Światowych Dni Młodzieży MSZ i IPN wydało ponad pół miliona egzemplarzy publikacji o historii Polski w dziewięciu językach, które były wręczane młodym zagranicznym gościom. Wiceszef dyplomacji powiedział, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej nie tylko kształtuje i formuje młodych w duchu patriotycznym, ale jest także miejscem, gdzie – we współpracy z MSZ – powstał Ośrodek Debaty Międzynarodowej. - Polska potrzebuje prawdy o naszej historii i właśnie temu służą tego typu konferencje. Są one inwestycją w przyszłość. – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak.
Wiceszef dyplomacji zauważył, że główną rolę w podejmowaniu decyzji i w kierunku dążenia demokratycznego państwa odgrywa opinia publiczna i media. - Jeżeli nasz kraj będzie postrzegany jako ten, który pierwszy powiedział "nie" totalitaryzmowi, nie miał żadnego rządu kolaboracyjnego z nazistowskimi Niemcami oraz stworzył największe Państwo Podziemne, i który udzielił – ryzykując życie i zdrowie bliskich – największej pomocy Żydom, to wtedy będziemy się kojarzyć pozytywnie – dodał wiceminister Jan Dziedziczak.
Konferencja zakończyła się modlitwą w Kaplicy Pamięci oraz Mszą Świętą w intencji Polaków pomordowanych za udzielanie pomocy Żydom i wszystkich ofiar niemieckiej i sowieckiej okupacji podczas II wojny światowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2016, 12:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |