Newsletter

Nauka i technologie

NFOŚiGW: jak zadbać w gminach o efektywność energetyczną (komunikat)

25.11.2016, 13:42aktualizacja: 25.11.2016, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Konferencja pod hasłem „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze” odbędzie się 29 listopada 2016 r. w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. Organizuje ją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Jednostka Realizująca Projekt Doradztwa Energetycznego pod nazwą: Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE.

To już drugie spotkanie w cyklu 50 zaplanowanych. Jest ono adresowane do przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych na terenie subregionu (dawnego województwa) ostrołęckiego, czyli powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, pułtuskiego, makowskiego, ciechanowskiego i przasnyskiego.

Podczas ostrołęckiej konferencji (we wtorek, 29 listopada br. w siedzibie Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce, ul. Korczaka 73, od godz. 9:30 do 15:00) zostaną przedstawione i przedyskutowane następujące zagadnienia: rola NFOŚiGW w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, w tym zrównoważonego zarządzania energią, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii (OZE), zadania i działania Projektu Doradztwa Energetycznego (JRP) oraz idea klastrów energetycznych i gmin samowystarczalnych energetycznie.

Specjaliści z NFOŚiGW przedstawią również źródła i sposoby finansowania projektów w obszarze efektywności energetycznej oraz OZE, w tym projektów termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, źródeł ciepła i wysokosprawnej kogeneracji, efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu, oświetlenia publicznego, a także transportu niskoemisyjnego w miastach i gminach. W trakcie konferencji doradcy energetyczni z NFOŚiGW będą udzielać jej uczestnikom wszechstronnych porad oraz konsultacji merytorycznych i organizacyjnych.

W programie konferencji zaplanowano najpierw blok prezentacji merytorycznych, następnie krótki briefing prasowy dla mediów, potem dwugodzinne, indywidualne konsultacje doradców energetycznych, a na koniec odpowiedzi na pytania i podsumowanie dyskusji.

Narodowy Fundusz kładzie duży nacisk na praktyczną formułę tego spotkania, dlatego pod tym kątem zostały przygotowane poszczególne prezentacje. Przedstawiciele samorządów i inni zainteresowani w trakcie seminaryjnych konsultacji będą mogli przedstawić swoje pomysły (np. w kwestii budowy biogazowni czy utworzenia spółdzielni energetycznej), wszelkie problemy i wątpliwości dotyczące problematyki oszczędzania energii, zrównoważonego jej wykorzystania, czy wdrażania odnawialnych źródeł energii. Od doradców energetycznych NFOŚiGW otrzymają oni kompetentne wskazówki (finansowe, techniczne i organizacyjne), które odnosić się będą do możliwości realizacji planowanych przedsięwzięć, z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych.

W spotkaniu w Ostrołęce uczestniczyć będzie około 60 osób, głównie reprezentantów samorządów gminnych i powiatowych. Swój udział zapowiedzieli m.in.: Janusz Kotowski – Prezydent Ostrołęki i Kazimierz Kujda – Prezes Zarządu NFOŚiGW. Spodziewana jest także obecność parlamentarzystów z tamtejszego okręgu wyborczego.

W trakcie konferencji, jak już wspomniano wyżej, zorganizowany zostanie o godz. 12:00 briefing prasowy dla dziennikarzy z lokalnych i regionalnych mediów, podczas którego organizatorzy wyjaśnią ideę ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. W szczególności przedstawiciele mediów będą mogli otrzymać informacje, jak ofertę finansową i porady ze strony NFOŚiGW będzie można praktycznie wykorzystać w lokalnym wymiarze poszczególnych gmin i powiatów.

###

Ogólnopolski systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE jest oparty o strukturę doradców świadczących usługi z poziomu lokalnego i regionalnego. Celem projektu jest promocja gospodarki niskoemisyjnej w Polsce. Wsparcie doradcze dotyczy zagadnień zrównoważonej energetyki – efektywności energetycznej oraz OZE. Obejmuje prowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz zwiększających świadomość społeczeństwa (w tym grup, którym jest dedykowane wsparcie w ramach POIiŚ oraz Regionalnych Programów Operacyjnych), w zakresie efektywności energetycznej oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Wsparcie doradcze jest realizowane jako poddziałanie 1.3.3. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i finansowane ze środków Funduszu Spójności UE. Skierowane jest do instytucji publicznych, przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Projekt ogólnopolskiego systemu doradztwa przyczyni się do utworzenia w przyszłości sieci doradców energetycznych w gminach, czyli tzw. energetyków gminnych, poprzez zachęcanie gmin do tworzenia takich stanowisk pracy.

NFOŚiGW w realizacji zadania pełni rolę Partnera Wiodącego, a 14 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwo Lubelskie – rolę Partnerów. Obecnie pracuje już 76 przeszkolonych ekspertów energetycznych w NFOŚiGW oraz w województwach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2016, 13:42
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii