Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Bohaterem nowej opery, której prapremiera odbędzie się w TWŁ w listopadzie 2018 roku, jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański - jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników.
Do udziału w konkursie zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Do 20 grudnia 2016 roku jury wyłoni trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni przez dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę do współpracy przy publicznym wykonaniu fragmentów opery 5 stycznia 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Publiczność będzie uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - w koncercie, połączonym z próbą otwartą i spotkaniem artystycznym z kompozytorami, biorącymi udział w finale konkursu. Widzowie będą mogli wybrać najlepszą ich zdaniem kompozycję. Wykonanie koncertowe zostanie sfilmowane, a następnie będzie prezentowane w Internecie oraz w "Manufakturze". Na podstawie głosowania jury i słuchaczy/widzów (także wysyłania głosów za pośrednictwem Internetu, zakończonego o północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku), zostanie wybranych dwóch kompozytorów, którzy przejdą do III etapu (jeden wybrany przez jury, drugi przez słuchaczy/widzów).
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 30 stycznia 2017 roku o godzinie 12:00. Kompozytor, który nie przejdzie do III etapu, otrzyma wyróżnienie w kwocie 5 tysięcy złotych, a dwaj kompozytorzy zakwalifikowani do III etapu otrzymają zadatki w kwocie 5 tysięcy złotych na napisanie I aktu opery. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych.
W jury zasiadają: kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworeki dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. Funkcję
Mecenasa konkursu i fundatora nagród pełni łódzka „Manufaktura”, a patronami medialnymi są: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura i Centrum Prasowe PAP.
Szczegóły dotyczące przebiegu konkursu znajdują się na stronie: http://www.operalodz.com/Konkurs,164.
Teatr Wielki w Łodzi, czwartek 5 stycznia 2017 roku, godz. 19:00. Bilety w cenie 15 zł
Bilety do nabycia na stronie: http://www.operalodz.com/ oraz www.bilety24.pl, dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com lub w kasie Teatru (tel. 42 633 77 77).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.12.2016, 16:57 |
Źródło informacji | Teatr Wielki w Łodzi |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ