Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Waszczykowski: Polska za wzmocnieniem OBWE (komunikat)

08.12.2016, 20:06aktualizacja: 08.12.2016, 20:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska opowiada się za wzmocnieniem OBWE, w tym w zakresie planowania i możliwości operacyjnych oraz zdolności zapobiegania konfliktom – powiedział minister Witold Waszczykowski w Hamburgu, w pierwszym dniu prac Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Rozpoczęta dzisiaj 23. sesja Rady Ministerialnej OBWE, w której obradach udział bierze ponad 50 szefów dyplomacji, służy podsumowaniu całorocznych działań organizacji i omówieniu kierunków na przyszłość. Wśród polskich priorytetów znajdują się decyzje, które pozwolą na dalsze wzmocnienie tzw. wymiaru ludzkiego OBWE. Dotyczy to kwestii takich jak wolne wybory, demokracja, prawa człowieka, poszanowanie praw mniejszości narodowych czy zwalczanie dyskryminacji i nietolerancji, w tym wobec chrześcijan. Polska niezmiennie wspiera także niezależność Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), które ma swoją siedzibę w Warszawie, jak również innych instytucji autonomicznych OBWE. – Wierzę, że OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jest jeden warunek: aby wszystkie strony przestrzegały reguł – zaznaczył minister Witold Waszczykowski w wystąpieniu na forum Rady.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił w czasie obrad, że Polska jest gotowa wesprzeć działania OBWE na rzecz rozwiązywania konfliktów, czy będzie to Ukraina, Gruzja, Górski Karabach czy Naddniestrze. W swoim wystąpieniu minister Waszczykowski odniósł się przede wszystkim do aneksji i kontynuacji przez Rosję okupacji Krymu oraz wyraził zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie. – Początkowe osiągnięcia na rzecz rozwiązania ukraińskiego konfliktu pozostają w cieniu ciągłego pogarszania się sytuacji panującej na linii demarkacyjnej – podkreślił minister. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Polska popiera przedłużenie specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

W Hamburgu minister Witold Waszczykowski spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Była to okazja m.in. do omówienia rezultatów wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Polsce 2 grudnia br., w tym sposobu realizacji przyjętych ustaleń. Minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przedstawicielami Grupy Przyjaciół Gruzji. Wydała ona specjalne oświadczenie w sprawie integralności terytorialnej Gruzji oraz zaangażowania organizacji międzynarodowych w rozwiązanie konfliktu wokół Abchazji i Osetii Południowej. Dokument został poparty przez delegację polską.

Szef polskiego MSZ rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami m.in. z Albanii, Kirgistanu, Mongolii, Czarnogóry i Azerbejdżanu. Jednym z celów dwustronnych spotkań ministra Witolda Waszczykowskiego była promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019.

W ramach Rady Ministerialnej trwają prace nad ponad 20 dokumentami politycznymi. Mają one przede wszystkim potwierdzić zobowiązania OBWE oraz zapewnić wzmocnienie roli organizacji w rozwiązywaniu współczesnych kryzysów i konfliktów. Równie ważne jest wypracowanie przez organizację sposobów reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa (terroryzm, radykalizacja, zagrożenia cybernetyczne).

Od 1 stycznia 2016 r. przewodnictwo w OBWE sprawują Niemcy. Następnie przejmie je Austria, a po niej Włochy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2016, 20:06
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ