Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"W ostatnim czasie nabrzmiało w branży transportowej kilka problemów. Chodzi o dyskusje na temat czasu pracy kierowców, na ile normy czasu pracy, które obowiązują w całej gospodarce i też w transporcie drogowym powinny być rozliczane. Chodzi również o kwestię pracy poza miejscem zamieszkania, pracę osób delegowanych. To są te problemy, które w polskiej rzeczywistości transportowej są niezwykle istotne" - powiedział Szmit.
"Zapadła decyzja ministra Andrzeja Adamczyka, że będzie powołany stały zespół ds. rozwiązywania problemów branży transportowej" - dodał.
Wiceminister poinformował, że zespół będzie się również zajmował problemem bezpieczeństwa polskich kierowców.
"Mieliśmy przykład śmierci polskiego kierowcy w zamachu w Berlinie. (...) Musimy zadbać też o bezpieczeństwo polskich kierowców na wschodzie w Federacji Rosyjskiej czy na Ukrainie" - powiedział Szmit.
Wiceminister przypomniał, że polski transport międzynarodowy jest liderem na rynku europejskim, że polskie firmy obsługują około 25 proc. całego transportu w Unii Europejskiej.
"Często to powtarzamy, ale są to dziesiątki tysięcy firm i setki tysięcy zatrudnionych osób" - powiedział wiceminister.
Szmit powiedział też, że podczas środowego spotkania z przedstawicielami branży transportowej była poruszana również kwestia noclegów kierowców w kabinach, który to problem pozostaje od wielu lat nierozwiązywany, a jak powiedział wiceminister, są w tej kwestii przeciwstawne stanowiska.
Wiceminister powiedział też, że podczas zbliżającej się w Polsce wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel strona polska będzie chciała poruszyć temat przyspieszenia prac nad budową nowego mostu na Odrze w Kostrzynie, który połączy polski i niemiecki brzeg rzeki oraz kwestie wynagrodzenia kierowców na terenie Niemiec.(PAP)
pif/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.01.2017, 15:17 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |