Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Ziółkowski rozmawiał z zastępcą sekretarza generalnego NATO (komunikat)

26.01.2017, 16:27aktualizacja: 26.01.2017, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Kwestie bezpieczeństwa euroatlantyckiego i polskie zaangażowanie w działalność NATO znalazły się wśród tematów dzisiejszego spotkania podsekretarza stanu w MSZ Marka Ziółkowskiego z zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu Rose Gottemoeller.

Rozmowy dotyczyły m.in. wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance, stosunków z Rosją i przygotowań do szczytu NATO w Brukseli. Wiceminister Ziółkowski podkreślił polskie zaangażowanie w działalność Sojuszu w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach w siłach KFOR oraz w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Podkreślił, że Polska liczy na powołanie w naszym kraju sojuszniczego regionalnego centrum analiz wywiadowczych.

Wiceszef MSZ wyraził także nadzieję, że na najbliższym szczycie NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump potwierdzi amerykańskie zaangażowanie w Europie oraz podtrzyma opinię, że Sojusz to ważny instrument bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wiceszef MSZ zaznaczył, że obecnie bezpieczeństwo Europy zależy od zaangażowania Stanów Zjednoczonych. – Chcielibyśmy, by szczyt w Brukseli był kolejnym krokiem w długoterminowej adaptacji środków obrony i odstraszania Sojuszu – powiedział wiceminister Ziółkowski. W tym kontekście rozmawiał z sekretarz Gottemoeller o możliwości zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną NATO.

Podczas spotkania omówiono także zadania NATO na flance wschodniej. Rozmówcy podkreślili, że wzmocniona wysunięta obecność (z ang. Enhanced Forward Presence, eFP) jest najważniejszym elementem nowych zdolności obrony i odstraszania NATO. Strony zgodziły się, iż ważne jest zachowanie jedności Sojuszu przy wypracowywaniu dodatkowych zasad funkcjonowania wojsk sojuszniczych eFP stacjonujących w Polsce i w państwach bałtyckich, jako sąsiadujących z Rosją, w kontekście ich widoczności.

Wiceminister Ziółkowski i sekretarz Gottemoeller ocenili, że współpraca NATO z innymi partnerami powinna skupić się na państwach najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa Sojuszu, czyli przede wszystkim na państwach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz Ukrainie i Gruzji. Podkreślono również konieczność utrzymania ram dialogu z Rosją określonych na szczycie w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2017, 16:27
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ