Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN ws. dewastacji cmentarza wojennego w Bykowni i pomnika w Hucie Pieniackiej (komunikat)

26.01.2017, 17:47aktualizacja: 26.01.2017, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

25 stycznia 2017 r. doszło do kolejnej dewastacji Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Ukrainy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP stanowczo potępia akt wandalizmu dokonany na terenie Czwartego Cmentarza Katyńskiego w Bykowni. Nekropolia ta powstała po wielu latach starań i kilku sezonach prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Jej budowa, zakończona poświęceniem i uroczystym otwarciem jako czwartej po Katyniu, Charkowie i Miednoje nekropolii ofiar zbrodni sowieckich, miała miejsce 21 września 2012 r., jednocześnie z otwarciem ukraińskiej części Memoriału „Bykowieńskie Mogiły”. W uroczystości uczestniczyli prezydenci Polski i Ukrainy. Cmentarz bykowieński jest upamiętnieniem i miejscem spoczynku większości z 3435 obywateli polskich - ofiar sowieckiej Zbrodni Katyńskiej, więźniów (w tym wielu oficerów Wojska Polskiego) wywożonych przez NKWD na śmierć z więzień znajdujących się na terytorium ówczesnej tzw. Ukrainy Zachodniej.

To kolejny akt barbarzyństwa skierowanego przeciwko pamięci Tych, którzy utracili życie podczas II wojny światowej. W nocy z 8 na 9 stycznia 2017 r. zdewastowany został pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych 28 lutego 1944 r. we wsi Huta Pieniacka, wzniesiony z inicjatywy Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Pomnik ten, tak jak Cmentarz Katyński w Bykowni wybudowany staraniem i z funduszy państwa polskiego, poświęcony został pamięci kilkuset Polaków zamordowanych przez żołnierzy 4 Pułku Policyjnego SS (w którego skład wchodzili ukraińscy żołnierze), a jego wzniesienie poprzedzone było wieloletnim procesem uzgodnień ze stroną ukraińską.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oświadcza, iż w powyższych sprawach pozostaje w stałym kontakcie z Ambasadą RP w Kijowie i Konsulatem Generalnym RP we Lwowie oraz z przedstawicielami rodzin ofiar zbrodni. Za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych na bieżąco jesteśmy informowani o wynikach kolejnych etapów śledztw prowadzonych przez stronę ukraińską.

Z dużym uznaniem odnosimy się do szybkiej reakcji władz ukraińskich, które podjęły odpowiednie kroki zmierzające do wykrycia winnych dewastacji Czwartego Cmentarza Katyńskiego w Bykowni i pomnika w Hucie Pieniackiej, oczekujemy szybkiego wykrycia winnych. Podobnie też przyjęliśmy deklaracje ukraińskich władz głoszące gotowość przywrócenia tych miejsc do pierwotnego stanu. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że w przypadku Cmentarza w Bykowni dewastacja nie objęła jedynie polskiej części nekropolii, ale dotknęła również ukraiński Memoriał, gdzie pochowano szczątki obywateli Związku Radzieckiego (w tym wielu narodowości polskiej), którzy padli ofiarą stalinowskiego terroru z końca lat 30.

Mamy świadomość, że dewastacja obydwu Miejsc Pamięci Narodowej ma za zadanie powstrzymać poprawę naszych wzajemnych relacji i poróżnić nasze Narody. Nie wykluczamy, że oba te zdarzenia mogą być elementem szerszej akcji, której przykłady odnotowaliśmy w ostatnich miesiącach również na terenie RP.

Dziękujemy Tym wszystkim, którzy potępili te akty wandalizmu, wyrażając tym samym solidarność z Polakami.

W najbliższym czasie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje przeprowadzenie konsultacji ze stroną ukraińską, których zadaniem będzie zaplanowanie dalszych działań mających na celu skuteczną ochronę Miejsc Pamięci Narodowej po obu stronach granicy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2017, 17:47
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ