Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: rok nowych zadań dla środowiska (komunikat)

06.02.2017, 16:05aktualizacja: 06.02.2017, 16:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i przedstawienie planów resortów na 2017 r. to główny cel wspólnej konferencji prasowej premier Beaty Szydło, ministra środowiska Jana Szyszko oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

„Rozmawiałam z ministrem środowiska i ministrem rolnictwa o sprawach dotyczących ubiegłego roku, zamierzeniach na rok 2017, jak również o programach, które będą realizowane w dłuższej perspektywie” – powiedziała premier Beata Szydło.

Bogate zasoby energetyczne i przyrodnicze

Podczas konferencji minister Jan Szyszko podkreślił, że Polska to unikat w skali świata pod względem zasobów energetycznych i przyrodniczych.

„Posiadamy bardzo bogate zasoby tradycyjnych źródeł energii takich jak: węgiel kamienny, brunatny, zasoby geotermalne oraz zasoby gazu łupkowego. To na nich możemy opierać bezpieczeństwo energetyczne kraju i Europy” – powiedział.

Minister Szyszko zaznaczył też, że Polska jest unikatowa pod względem różnorodności biologicznej. Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju priorytetem ministerstwa środowiska jest udostępnienie zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego kraju.

„Korzystaj z zasobów przyrodniczych, użytkuj je dla dobra człowieka, twórz nowe miejsca pracy, a zasoby przyrodnicze nie ulegną pogorszeniu – wręcz odwrotnie, wraz z rozwojem gospodarczym mogą ulec poprawie” – dodał.

Minister przypomniał również o pomocy, jaką Polska oferuje innym krajom UE w odtworzeniu siedlisk przyrodniczych na ich terenie.

„Jednym z gatunków, które możemy pomóc odtworzyć naszym sąsiadom jest żubr” – dodał minister.

Odnosząc się do kwestii zasobów przyrodniczych, minister podkreślił również bardzo dobry stan polskich gleb, dzięki którym możemy produkować żywność najwyższej jakości. W tym obszarze zapowiedział współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polityka klimatyczna

Szef resortu środowiska odniósł się także do europejskiej polityki klimatycznej. Zaznaczył, że powinna być ona zgodna z zapisami Porozumienia paryskiego.

„Hasło, które przyświeca naszym działaniom to neutralność klimatyczna. Dlatego na forum UE będziemy dalej zabiegać o uwzględnienie w unijnej polityce klimatycznej zapisów dotyczących pochłania CO2 przez lasy i glebę” - powiedział.

Minister Szyszko przypomniał również, że w Marrakeszu, podczas konferencji COP22, powierzono Polsce organizowanie 24. szczytu klimatycznego ONZ.

„Organizacja COP24 jest dowodem zaangażowania polskiego rządu w działania na rzecz ochrony klimatu. To, że Polska będzie miała zaszczyt goszczenia konferencji jest dla nas wielkim sukcesem”– dodał minister.

Spotkanie odbyło się 6 lutego 2017 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2017, 16:05
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ