Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: komunikat rzecznika Ministra Koordynatora Służb ws. czynności dot. wyłudzeń podatku VAT (komunikat)

04.03.2017, 13:13aktualizacja: 04.03.2017, 13:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- KPRM informuje:

Pod koniec lutego 2017 roku Delegatura ABW w Łodzi oraz Delegatura ABW w Zielonej Górze realizowały czynności związane ze śledztwami dotyczącymi wyłudzania podatku VAT. W obu przypadkach działalność ABW i Prokuratury dotyczy wyrządzenia ogromnej szkody w majątku Skarbu Państwa.

- 28 lutego 2017 roku funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejną osobę w sprawie karuzelowego obrotu m.in. olejem rzepakowym. Czynności dotyczą śledztwa prowadzonego przez ABW od 2014 roku.

W czerwcu 2014 r. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach powierzyła ABW zbadanie dwóch wątków skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych związanych z obrotem biokomponentami paliwa, olejem napędowym i stalą. W proceder zaangażowanych było szereg firm polskich i zagranicznych.

W toku śledztwa ustalono, że sprawcy w latach 2012–2015, dzięki stworzeniu rozbudowanej sieci spółek tzw. słupów, dokonywali karuzelowego obrotu wymienionymi powyżej towarami. Następnie fikcyjnie eksportowali je do krajów UE. Uzyskali w ten sposób nienależne zwroty podatku VAT, natomiast towary częstokroć wracały na teren RP.

Zebrane dowody w znacznym stopniu uprawdopodobniły, że straty Skarbu Państwa wynosiły z tego tytułu ponad 2 mld zł. Do tej pory we wszystkich wątkach śledztwa zabezpieczono mienie podejrzanych oraz majątek prowadzonych przez nich podmiotów o wartości ponad 1,5 miliarda złotych.

28 lutego ABW wykonywała kolejne czynności w tym śledztwie. Mężczyzna zatrzymany pod koniec lutego jest już 46. podejrzanym w wątkach prowadzonych przez ABW w tej sprawie. Straty Skarbu Państwa z powodu wyłudzenia podatku VAT w karuzelowym łańcuchu, w którym uczestniczyła spółka ostatnio zatrzymanego mężczyzny, szacuje się na 8 mln złotych.

Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

- W dniach 20-24 lutego Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Zielonej Górze przeprowadziła szereg czynności związanych ze śledztwem ws. oszustw podatkowych i celnych popełnionych przy obrocie niskoprocentowym alkoholem. ABW przeprowadziła w sumie przeszukania w 50 miejscach.

Czynności, które wyniknęły z ustaleń Służby Celnej, pozwoliły funkcjonariuszom ABW oraz pracownikom kontroli skarbowej na zabezpieczenie dokumentacji dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów. Celem działania osób odpowiedzialnych było wyłudzenie VAT.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i prowadzone będą dalsze czynności, zmierzające do zgromadzenia kolejnego materiału dowodowego oraz ujawnienia osób odpowiedzialnych za przedmiotowy proceder.

Na obecnym etapie śledztwa można powiedzieć, że działania sprawców doprowadziły do strat w wysokości nie mniejszej niż 20 milionów złotych, na terenie RP oraz wielomilionowych strat należności publiczno-prawnych w innych krajach Unii Europejskiej.

Czynności, które prowadziła ABW, wykonano w dniach 20-24 lutego na terenie siedmiu województw. Były one ściśle koordynowane dzięki wymianie informacji pomiędzy służbami zaangażowanymi w śledztwo. W toku czynności ujawniono dokumentację dotyczącą procederu oraz środki finansowe, w tym w walucie obcej.

Śledztwo prowadzi Delegatura ABW w Zielonej Górze pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2017, 13:13
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ