Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
W sobotę 29 kwietnia w Radomiu odbył się finał akcji „Studenci Sadzą Las 2017” organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. W ciągu całego przedsięwzięcia zostało posadzonych 12. tys. drzew.
O godz. 10.00 w Radomiu, przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”, zostały posadzone symboliczne drzewka. Był to ostatni, 6. etap akcji „Studenci sadzą las 2017”.
- „To wielka radość dla mnie - Ministra Środowiska, że mogłem objąć patronatem takie wyjątkowe wydarzenie. Dzięki tej akcji nasza młodzież w praktyce ujrzała, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa przyroda. Lasy to nasze dobro narodowe, z którego możemy korzystać i o które powinniśmy dbać. Drzewa posadzone w ramach tego wydarzenia stworzą las dla obecnych i kolejnych pokoleń Polaków. Będzie to również piękna pamiątka przyłączenia się studentów do akcji Lasów Państwowych „tysiąc drzew na minutę” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.
Minister podkreśla, że lesistość Polski stale rośnie. „Co roku Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln nowych drzew. Obecnie lasy zajmują blisko 30% powierzchni kraju. Wśród państw Unii Europejskiej zajmujemy 6. miejsce pod tym względem” – dodaje minister Jan Szyszko.
Akcja „Studenci Sadzą Las”, jak podkreślają organizatorzy, ma charakter przede wszystkim edukacyjny.
- „Mamy dwa cele. Chcemy uświadomić młodych ludzi, jak ważną rolę w naszym ekosystemie, ale także i społeczeństwie odgrywają lasy. Przede wszystkim jednak chcemy pokazać naszym rówieśnikom, że warto spędzać czas na powietrzu, w otoczeniu przyrody” - mówi Maria Cholewińska, wiceprzewodnicząca NZS.
NZS to największa organizacja studencka w Polsce. Aktywności związane z ochroną środowiska są jednym z obszarów działań stowarzyszenia.
- „Jedną z idei naszej organizacji jest patriotyzm. A ten patriotyzm może objawiać się właśnie w trosce o środowisko naturalne” - mówi wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci wyrażają także chęć kontynuowania akcji w przyszłości. – „Widzimy z jak pozytywnym odbiorem się ona spotyka. Mamy wrażenie, że zmieniamy świadomość naszych rówieśników” - dodają.
„Studenci sadzą las 2017”
Akcja „Studenci Sadzą Las 2017” jest kontynuacją zeszłorocznego wyjazdu, podczas którego studenci udali się pod Radom, gdzie zasadzili 2 tys. drzew. Tegoroczne wydarzenie odbywa się we współpracy z Lasami Państwowymi, pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.
W ramach całej akcji posadzono 12 tys. drzew w Łagowie pod Świebodzinem, Orzechowie Morskim, Janowie Lubelskim, Ełku, Cisnej oraz w Radomiu. W akcji wraz ze studentami uczestniczył także Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
- „Lasy to nasze dziedzictwo, z którego wszyscy możemy korzystać i o które wszyscy powinniśmy się troszczyć. Akcja jest też doskonałą okazją do dyskusji z młodzieżą o roli lasów i środowiska naturalnego w życiu człowieka” – komentuje wiceminister Sławomir Mazurek.
W ramach akcji „Studenci sadzą las 2017” studenci rozdawali także mieszkańcom sadzonki drzew oraz brali udział w prelekcjach związanych z ochroną środowiska.
- „Młodzi ludzie są bardzo chętni do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Mamy wtedy świadomość, że robi coś dobrego dla własnej przyszłości i że zdążymy zobaczyć tego efekty” - podsumowuje Maria Cholewińska, Wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2017, 13:07 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |