Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich w Sopocie (komunikat)

30.05.2017, 19:41aktualizacja: 30.05.2017, 19:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Powody, dla których Polska i Szwecja uruchomiły cztery lata temu spotkania w gronie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich, pozostają aktualne – podkreślił minister Witold Waszczykowski, otwierając dzisiejsze spotkanie w Sopocie.

Głównymi tematami piątego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich (format V4-NB8) w Sopocie były problematyka bezpieczeństwa, polityka wschodnia, przyszłość Unii Europejskiej oraz regionalne projekty energetyczne i transportowe. – Kraje Europy Środkowej i Północnej symbolizują sukces gospodarczy, dynamiczny i odpowiedzialny rozwój, ale także dzielą wiele wyzwań w sferze bezpieczeństwa w obliczu niepokojącego rozwoju sytuacji w naszym najbliższym sąsiedztwie – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Uczestnicy spotkania, odbywającego się już po raz drugi w Polsce, zgodzili się, że podobnie oceniają szereg spraw ważnych dla regionu i wyrazili swą gotowość do dalszego pogłębiania współpracy w tym gronie. Ministrowie podkreślili potrzebę działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz konstruktywnego rozwoju stosunków z sąsiadami, przy jednoczesnym, wyraźnym zaznaczeniu, że państwa formatu oczekują od partnerów szacunku dla prawa międzynarodowego i poszanowania dla nienaruszalności granic. – Pojawiają się nowe zagrożenia, podczas gdy stare, konwencjonalne nie zniknęły. Polska liczy na stałą, bliską współpracę z państwami Grupy Wyszehradzkiej, nordyckimi i bałtyckimi w tym i innych tematach – zaznaczył minister Waszczykowski.

– Rozmawialiśmy o Brexicie, migracjach, reformie UE. Poświeciliśmy też uwagę międzynarodowym projektom infrastrukturalnym i transportowym – mówił szef polskiej dyplomacji. Ministrowie docenili także rolę regionalnych projektów energetycznych i transportowych dla dalszego zbliżenia państw i społeczeństw Europy Środkowej i Północnej. Zgodzili się również, że w obliczu kryzysu UE należy współdziałać w celu wzmocnienia Wspólnoty i lepszego jej przygotowania do wyzwań przed nią stojących.

Spotkanie poprzedzone było naradą koordynacyjną szefów delegacji państw Grupy Wyszehradzkiej, podczas której omówiono najbliższe planowane wydarzenia w ramach Grupy z udziałem premierów V4. Minister spraw zagranicznych Węgier przekazał także informacje na temat spotkań, które prezydencja węgierska Grupy planuje zorganizować w lipcu br.

W Sopocie minister Witold Waszczykowski przeprowadził ponadto rozmowę dwustronną ze współgospodarzem spotkania, ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Borge Brende. Szefowie polskiej i norweskiej dyplomacji omówili sprawy dwustronne, w tym współpracę energetyczną.

Szef polskiego MSZ odbył także konsultacje dwustronne z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim. Ministrowie rozmawiali o współpracy w zakresie polityki wschodniej i bezpieczeństwa, podkreślili również wolę kontynuowania zainicjowanej w grudniu 2011 roku wzmocnionej współpracy polsko-fińskiej. Mówili ponadto o znaczeniu współpracy regionalnej w kontekście kończącego się polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i przewodnictwa Finlandii w Radzie Arktycznej oraz intensywnego dialogu w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego, Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego czy HELCOM.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ karo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2017, 19:41
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ