Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejne zarzuty za wyłudzanie podatku VAT na obrocie sprzętem elektronicznym (komunikat)

31.05.2017, 10:55aktualizacja: 31.05.2017, 10:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania co najmniej pięciu tzw. karuzel podatkowych. W ramach tych karuzel dokonywano obrotu sprzętem elektronicznym, telefonami komórkowymi oraz produktami spożywczymi w postaci kawy i batoników. Obrót dokonywany był w celu wyłudzania podatku VAT od Skarbu Państwa. Dochodziło do tego między jesienią 2014 roku a wiosną 2015 roku.

Zatrzymano 5 osób

W toku śledztwa ustalono, że firmy nabywały od dostawców zagranicznych towary, głównie z branży elektronicznej. Następnie towary były przedmiotem szeregu transakcji pomiędzy podmiotami polskimi. Finałowo towar sprzedawany był z powrotem za granicę, często do tego samego podmiotu, który wprowadził towar na rynek polski. Ostatnia polska firma z łańcucha występowała do urzędu skarbowego o nienależny zwrot podatku VAT, który na wcześniejszych etapach karuzeli nie został zapłacony.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na kolejne zatrzymania w tej sprawie. W dniu 23 maja 2017 roku zespoły realizacyjne Delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie i Olsztynie oraz Wydział Realizacji Służby Celno-Skarbowej Ministerstwa Finansów, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu, zatrzymały 5 osób.

Co zarzuca się podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Zamościu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), jak też wyłudzenia od Skarbu Państwa mienia wielkiej wartości wskutek uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT na rzecz ostatniej firmy z opisanego łańcucha, a więc tzw. „brokera” (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego i art. 76 par. 2 kodeksu karnego skarbowego). Zatrzymani podejrzani są także o niezłożenie w przewidzianym terminie informacji podatkowych (art. 80 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Wobec czterech osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w łącznej wysokości 800 tysięcy złotych (po 200 tysięcy złotych wobec każdego podejrzanego).

W wyniku przeszukań u podejrzanych ujawniono mienie w łącznej kwocie przekraczającej 150 tysięcy złotych w różnych walutach (złotówki, euro, dolary, funty brytyjskie). Mienie to zostało zabezpieczone na poczet przyszłych kar.

Towar zabezpieczony w magazynach

Funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, we współpracy z funkcjonariuszami ABW, na polecenie prokuratora, weszli do dwóch centrów logistycznych położonych na terenie Warszawy. W magazynach tych firmy przechowywały towary.

W wyniku czynności funkcjonariusze zatrzymali kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju asortymentu - po kilka tysięcy telewizorów, dysków twardych, tonerów, pamięci przenośnych typu flash, monitorów, a nawet 74 drony. Ustalono, że towar ten mógł pochodzić z czynów przestępczych, a więc kolejnych karuzel podatkowych. W tym kierunku Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie wszczął już kontrole podatkowe oraz postępowania przygotowawcze.

Według szacunków rynkowa wartość zabezpieczonego towaru wynosi ponad 16 milionów 500 tysięcy złotych.

W ostatnio ujawniony proceder, oprócz firm już występujących w śledztwie, według wstępnych szacunków zaangażowanych jest 55 podmiotów zagranicznych oraz 170 podmiotów polskich.

Blokady rachunków bankowych

Wykonując czynności w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Zamościu Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) dokonał blokad rachunków bankowych dwóch firm objętych śledztwem. Ich pracownicy znajdowali się wśród osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami GIIF dokonał blokady na okres 72 godzin. Przed upływem tego czasu, 26 maja 2017 roku, prokurator podtrzymał blokady na dalszy okres wynoszący 3 miesiące. Blokadami objęto środki finansowe w złotówkach i euro na sześciu rachunkach w łącznej kwocie ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Oprócz zastosowania blokad GIIF skierował nowe zawiadomienie o przestępstwie prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 kodeksu karnego). W zawiadomieniu wskazano, że w przestępstwie tym brały udział przedstawiciele firm objętych prokuratorskim śledztwem, a także nowych podmiotów gospodarczych. Świadczą o tym podejrzane przepływy na zablokowanych rachunkach.

Sprawa jest rozwojowa

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Zamościu ma charakter rozwojowy. Pod lupą organów ścigania znajdują się kolejne karuzele podatkowe i osoby biorące w nich udział. Niewykluczone są dalsze zatrzymania i zarzuty. Przedmiotem postępowania będą także nowe okoliczności, podane przez GIIF w złożonym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

O sprawie pisaliśmy również 15 marca 2017 roku

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zarzuty-za-wyludzanie-podatku-vat-na-obrocie-sprzetem-elektronicznym.html#.WS18o-RMR9A

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2017, 10:55
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ