Pobierz materiał i Publikuj za darmo
– MSZ informuje:
– Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest ważnym partnerem w naszym poszukiwaniu równowagi między skupieniem uwagi na Europie a globalnym zaangażowaniem – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguezem.
– Polska konsekwentnie wspierała Kubę w przezwyciężaniu barier w rozwoju gospodarczym i społecznym, wynikających z embarga nałożonego przez USA, głosując za rezolucją wzywającą do jego zniesienia na dorocznych sesjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ – powiedział minister Waszczykowski drugiego dnia wizyty na Kubie podczas rozmowy z Bruno Rodriguezem.
Wizyta wpisuje się w proces normalizacji stosunków z USA i wzmacniania współpracy między Unią Europejską a Kubą, po podpisaniu 12 grudnia 2016 roku Umowy o dialogu i współpracy UE-Kuba. Regularną kontynuację dwustronnego dialogu zapewnia podpisany podczas wizyty Protokół ws. ustanowienia konsultacji politycznych między ministerstwami spraw zagranicznych obu krajów.
Rozmowy ministrów dotyczyły nowej sytuacji geopolitycznej po wyborach w USA, jej konsekwencji dla Europy oraz regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jak również perspektywy rozwoju współpracy polsko-kubańskiej, w szczególności w dziedzinie gospodarczej, turystycznej, kulturalnej i akademickiej. Minister Waszczykowski poinformował m.in. o wspólnej ofercie polskiego MSZ i Uniwersytetu Warszawskiego dla dwóch pracowników naukowych Uniwersytetu Hawańskiego. Projekt przewiduje na początku nadchodzącego roku akademickiego pobyty studyjne poświęcone zapoznaniu się z funkcjonowaniem polskich instytucji naukowo-badawczych. W rozmowach została poruszona również kwestia uregulowania kubańskiego zadłużenia wobec Polski.
– Uważamy Kubę za obiecujący rynek dla eksportu naszych towarów i dla inwestycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces zmian gospodarczych na Kubie – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas rozmowy z ministrem handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych Rodrigo Malmiercą.
Ministrowie omówili możliwości rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym zwiększenia i zróżnicowania polskiego eksportu na Kubę, m.in. o ofertę maszyn rolniczych, żywności, leków, produktów biochemicznych i technologii energetycznych ze źródeł odnawialnych. Nawiązując do regularnie organizowanych od trzech lat polskich misji gospodarczych, minister Waszczykowski zapowiedział kolejną misję polskich przedsiębiorców jesienią tego roku. Ministrowie podpisali Porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki. Parafowano także Umowę o transporcie morskim. W rozmowach oficjalnych szefowi polskiej dyplomacji towarzyszyli wiceministrowie sportu i turystyki, Jarosław Stawiarski oraz finansów, Piotr Nowak.
W dniach 4-6 czerwca minister Witold Waszczykowski składa pierwszą od ponad 30 lat wizytę szefa polskiej dyplomacji na wyspie, reaktywując dialog wysokiego szczebla z Kubą w nowych warunkach geopolitycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ kam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.06.2017, 10:33 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |