Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Teatr Polski w Warszawie ze wsparciem Ministra Kultury (komunikat)

06.06.2017, 12:31aktualizacja: 06.06.2017, 12:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MKiDN informuje:

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie będzie współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. 6 czerwca 2017 r. umowę w tej sprawie podpisali w siedzibie teatru: wicepremier prof. Piotr Gliński oraz marszałek Adam Struzik.

Podczas uroczystości obecni byli także: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn.

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wspólnym prowadzeniu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego tej ważnej instytucji jest wynikiem docenienia jej długiej historii i tradycji, etosu zespołowości oraz roli, jaką ta scena odgrywa dla kultury narodowej. Umożliwi to pełne wykorzystanie potencjału artystycznego, zapewni stabilny rozwój oraz istotnie przyczyni się do zwiększenia możliwości twórczych Teatru Polskiego w Warszawie.Zgodnie z zawartym porozumieniem, począwszy od roku 2017 roku, Minister przekazywać będzie Teatrowi środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości 3,5 mln zł rocznie, a Województwo 15,6 mln zł.

Jedna z najważniejszych instytucji teatralnych w kraju

Teatr Polski powstał w 1913 r., jako najnowocześniejsza na ziemiach polskich scena, odpowiadająca wymogom Wielkiej Reformy Teatru. Jego budynek, zaprojektowany przez Czesława Przybylskiego, należy do najpiękniejszych w naszym kraju.

Pod wieloletnim kierownictwem Arnolda Szyfmana Teatr Polski uzyskał pozycję jednej z najważniejszych instytucji teatralnych odrodzonej Rzeczypospolitej. Rangę tę utrzymał także po 1945 r., stale wymieniany jako najistotniejsza scena polska, obok Teatru Narodowego i Starego Teatru w Krakowie. Koncentrując się na inscenizacjach klasyki polskiej i światowej zawsze poszukiwał związków tradycji z nowoczesnością. Z Teatrem Polskim przez lata związani byli m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Sławomir Mrożek, Elżbieta Barszczewska, Nina Andrycz, Józef Węgrzyn, Jacek Woszczerowicz, Jan Kreczmar, Tadeusz Fijewski, a jej dyrektorami byli m.in. Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek i Andrzej Łapicki.

Od 2011 r. dyrektorem Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn, pod którego kierownictwem scena obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Inscenizowane są na niej wymagające sztuki klasyczne, zarówno polskie jak i europejskie, a także teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych. W Teatrze Polskim na obu scenach regularnie podejmują pracę wybitni reżyserzy zagraniczni. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych oraz podczas festiwali. Organizuje liczne przedstawienia gościnne oraz działania edukacyjne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2017, 12:31
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ