Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska objęła przewodnictwo w Haskim Kodeksie Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych na lata 2017-2018
Podczas szesnastego dorocznego spotkania państw sygnatariuszy Haskiego Kodeksu Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (HCoC), które odbywa się w Wiedniu w dniach 6-7 czerwca br., Polska przejęła od Kazachstanu funkcję Przewodniczącego Kodeksu.
Priorytetami polskiego przewodnictwa w HCoC, które nasz kraj będzie sprawować przez dwanaście najbliższych miesięcy, będą: poprawa implementacji postanowień Kodeksu, jego dalsza uniwersalizacja, wzmocnienie współpracy między Kodeksem a systemem ONZ oraz upowszechnianie wiedzy o HCoC wśród szerszej opinii publicznej.
Przejęcie przez Polskę tej odpowiedzialnej funkcji to wyraz zaufania do naszego kraju, jako aktywnego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu nieproliferacji. Wraz z niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz przewodnictwem Drugiego Komitetu Przygotowawczego NPT stanowi to wkład Polski w umacnianie światowego pokoju i bezpieczeństwa.
Haski Kodeks Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (Hague Code of Conduct against Ballistic Missile Proliferation – HCoC) został podpisany w listopadzie 2002 roku. Na jego podstawie zostały wypracowane środki budowy zaufania w zakresie proliferacji rakietowej w postaci zobowiązania państw - stron HCoC do składania rocznych deklaracji oraz notyfikacji przedstartowych. Od 2002 roku liczba sygnatariuszy wzrosła z 96 do 138.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.06.2017, 20:29 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |