Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
12 czerwca 2017 r. do konsultacji publicznych został skierowany projekt wytycznych i rekomendacji "Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania". Projekt jest spełnieniem deklaracji wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, złożonej w grudniu 2016 r. podczas konferencji "Infrastruktura dostępna", dotyczącej przygotowania rekomendacji w zakresie projektowania uniwersalnego przestrzeni publicznych dla tzw. publicznych zamawiających.
- Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców bazujących na doświadczeniach użytkowników inwestycji – powiedział wiceminister T. Żuchowski. - Powinniśmy się starać, by środki finansowe, które są przeznaczone na rozwój, budowę, przebudowę i powstawanie nowych inwestycji, uwzględniały również wymogi dostępności dla każdego - dodał.
Do współpracy nad rekomendacjami MIB i stowarzyszenie "Integracja" zaprosiły architektów i urbanistów. Celem opracowania było uwrażliwienie publicznych zamawiających na problematykę projektowania uniwersalnego. Projekt standardów powstał jako poradnik - kodeks dobrych praktyk. Przedstawiono w nim najlepsze rozwiązania projektowe, także w formie graficznej.
Opracowanie powstało w odpowiedzi na współczesne trendy i tendencje w projektowaniu przestrzeni, coraz większą świadomość i potrzebę projektowania zgodnie ze zróżnicowanymi potrzebami zmieniającego się społeczeństwa. Celem poradnika jest wskazanie rozwiązań w zakresie kompleksowego dostosowania projektowanych budynków do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami, osób starszych lub rodziców z małymi dziećmi. Poradnik odnosi się do rozwiązań dotyczących projektowania i budowy poszczególnych elementów budynku i jego najbliższego otoczenia w obowiązujących przepisach, jednocześnie wskazując na oczekiwane funkcjonalności z punktu widzenia odbiorcy zmagającego się z równymi dysfunkcjami.
- Chcemy mówić o lepszej dostępności przestrzeni. Chcemy zwrócić uwagę na to, co jest w infrastrukturze dla ludzi najważniejsze, abyśmy wszyscy mogli się poczuć jej równoprawnymi użytkownikami. Każda przestrzeń powinna umożliwiać samodzielne i świadome użytkowanie, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających jakość jej użytkowania. Każda przestrzeń powinna być także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp. Jednym słowem, aby były użytkowane przez jak najszerszą grupę użytkowników, tym samym spełniając ich potrzeby i oczekiwania - zauważył T. Żuchowski.
Z projektem można zapoznać się na stronie BIP MIB http://mib.bip.gov.pl/wzorce-i-standardy/opracowania-w-trakcie-konsultacji/78364_konsultacje-publiczne.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.06.2017, 14:12 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |