Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: działania Polski w dziedzinie rozbrojenia i nieproliferacji (komunikat)

30.06.2017, 18:13aktualizacja: 30.06.2017, 18:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

15 lat po jego utworzeniu i po podpisaniu przez 138 państw Haski Kodeks Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych pozostaje jedynym wielostronnym instrumentem ustanawiającym normy przeciwko rozprzestrzenianiu rakiet balistycznych – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.

Wiceszef polskiego MSZ przedstawił informację na temat ostatnich działań Polski w dziedzinie rozbrojenia i nieproliferacji broni masowego rażenia. - Rozprzestrzenianie rakiet balistycznych, zwłaszcza tych, które są w stanie dostarczyć broń masowego rażenia, nadal stanowi poważne wyzwanie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił wiceminister i odnotował objęcie przez Polskę przewodnictwa Haskiego Kodeksu Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (HCoC), ustanawiającego środki przejrzystości i budowy zaufania w zakresie proliferacji rakietowej.

Priorytetami polskiego przewodnictwa w HCoC w latach 2017-2018 będą: poprawa implementacji postanowień Kodeksu, jego dalsza uniwersalizacja, wzmocnienie współpracy między Kodeksem a systemem ONZ oraz upowszechnienie wiedzy o HCoC wśród szerszej opinii publicznej.

Polska objęła także przewodnictwo Drugiego Komitetu Przygotowawczego do Konferencji Przeglądowej Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który odbędzie się w 2018 r. NPT od prawie 50 lat stanowi kluczowy element systemu nieproliferacji broni jądrowej i jest traktatem mającym istotną rolę w utrzymaniu równowagi strategicznej na świecie. W okresie polskiego przewodnictwa zamierzamy zachęcać państwa do otwartego dialogu na temat wyzwań dla reżimu nieproliferacji jądrowej oraz działać na rzecz budowania porozumienia między państwami w perspektywie Konferencji Przeglądowej Traktatu w 2020 r.

- Objęcie przez Polskę tych odpowiedzialnych funkcji świadczy o zaufaniu do naszego kraju, jako aktywnego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu nieproliferacji – zaznaczył wiceminister Cichocki. - Wraz z niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ stanowi to wkład Polski w umacnianie światowego pokoju i bezpieczeństwa – dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2017, 18:13
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ