Newsletter

Dookoła świata w Myślenicach

30.06.2017, 17:15aktualizacja: 30.06.2017, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tancerka z Indonezji. Fotografia powstała w ramach wystawy "Twarze folkloru" fot. turczyki.pl
Tancerka z Indonezji. Fotografia powstała w ramach wystawy "Twarze folkloru" fot. turczyki.pl
10 lipca rozpoczną się czwarte Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, a trzy dni później ruszy piąty jubileuszowy IOV World Youth Congress. Oba wydarzenia, to jedne z najważniejszych w Polsce imprez, poświęconych kulturze ludowej i tradycji. Do podkrakowskich Myślenic przyjadą zespoły z Armenii, Algierii, Brazylii, Bułgarii, Indii, Meksyku, Pakistanu, Peru, Paragwaju i Kenii. Będą także goście m.in. z Bahrainu, Wietnamu czy Gwatemali.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to międzykulturowe spotkanie praktycznie całego świata w jednym miejscu i w jednym czasie. Festiwal, który od 4 lat zachwyca publiczność w kraju i na świecie z roku na rok staje się bardziej dojrzały, a oferta programowa ciekawsza i pełniejsza. W tym roku przez osiem dni (10-18 lipca) w małopolskich miejscowościach: Myślenice, Miechów i Wiśniowa wystąpi blisko 320 wykonawców z 10 krajów świat. Od Ameryki Południowej, przez Europę, aż do Azji. Wszystko w etnicznym i folkowym klimacie.

"Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem znane są publiczności m.in. dzięki temu, że organizatorzy w umiejętny sposób łączą tradycję z nowoczesnością. W programie festiwalu nie brakuje projektów, które inspirują się muzyką źródeł, ale wciąż pozostają współczesne. Tradycja jest bowiem punktem wyjścia, zabawą. Widz może nie tylko posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć tradycyjne tańce, stroje czy rekwizyty, ale także skosztować etnicznych przysmaków, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, tanecznych, spotkaniach autorskich i wielu innych" - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

Podczas otwartych koncertów plenerowych na rynku w Myślenicach usłyszymy i zobaczymy to, co w folklorze najpiękniejsze. Kulminacja festiwalowych wydarzeń przypadnie między 13 a 16 lipca. W tych dniach będzie można zobaczyć i usłyszeć wszystkich wykonawców, wziąć udział w kiermaszu sztuki ludowej i zlocie folk food trucków. W trakcie festiwalu wystąpią obok zagranicznych tancerzy ludowych także uznane polskie i zagraniczne zespoły muzyczne, które czerpią inspirację z ludowych rytmów. Zaprezentują się Dikanda, Megitaz Trio oraz Ali Aftab Saeed. Na licznych spotkaniach autorskich będzie można posłuchać o znaczeniu folkloru, a podczas odbywającego się po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowego Kongresu Młodzieży IOV World Youth Congress posłuchać także refleksji młodych ludzi z 11 państw na temat niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej. Kongres odbywa się pod patronatem International Organization of Folk Art. oficjalnej konsultacyjnej NGO afiliowanej przy UNESCO.

Jedną z ciekawszych tegorocznych propozycji festiwalu jest plenerowa wystawy fotografii autorstwa Magdaleny i Michała Turczyków. Ekspozycja zatytułowana "Twarze folkloru", to efekt ubiegłorocznego projektu artystycznego. Na 10 wielkoformatowych zdjęciach zobaczymy młodych ludzi z różnych części świata, dla których tradycja i folklor własnego narodu, to coś więcej niż tylko historia - to sposób na życie. Zobaczymy jak tradycyjny kostium zmienia ich oblicze. Kontrastowe zestawienie zdjęć we współczesnej i tradycyjnej stylizacji zwraca naszą uwagę, jak wiele do naszego codziennego życia wnosi tradycja.

"Jesteśmy w Myślenicach za każdym razem kiedy odbywa się ten festiwal. To coś nieprawdopodobnie pięknego. Tyle różnorodności, zabawy, atrakcji. Warto na te kilka wakacyjnych dni udać się w folkową podróż dookoła świata. Z bliska zobaczyć egzotyczne stroje, tańce i muzykę" - zachęca Anna Ambroży z Krzyszkowic.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.06.2017, 17:15
Źródło informacji Myślenickie Towarzystwo Kultury
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ