Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Proces modernizacji polskich lotnisk rozkręca się na dobre. Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z rządowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów linii lotniczych. Lotniska i PAŻP muszą jednak cały czas inwestować w rozwój, z uwagi na zmiany technologiczne, a także w związku z coraz większym ruchem lotniczym w Polsce. Dlatego lotnisko w Modlinie planuje m.in. rozbudować terminal, co byłoby odpowiedzią na prognozowany wzrost ruchu z portu lotniczego.
„Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 procent więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa, co poprawi dostępność dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska” - zapewnia Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.
Wszystko po to, aby Port stał się skutecznym wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych, warszawskiego lotniska Chopina. Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair. Według planów, z Portu w Modlinie miałyby latać samoloty także innych linii. Lotnisko, które powstało 5 lat temu, było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Do dziś odprawiono tam prawie 10 milionów pasażerów.
Niemal każdy polski port lotniczy korzysta już z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Lotnictwo nie tylko wykorzystuje najnowocześniejsze trendy techniczne, ale również kreuje ich rozwój. Przykładem mogą być projekty PAŻP realizowane w ramach europejskiej inicjatywy SESAR 2020, czyli wspólnego kształtowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
„PAŻP musi modernizować infrastrukturę lotniczą - ponieważ wymaga ona stałego ulepszania, wprowadzania coraz bardzie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i systemów. Do 2020 roku zamierzamy wydać blisko 1 mld złotych na nowe systemy zarządzania ruchem lotniczym, utrzymanie systemów dozorowania i radiokomunikacji, realizujemy inwestycje w portach lotniczych takiej jak budowa i podwyższanie kategorii systemów ILS, wieże kontroli lotniska, na których pracują kontrolerzy ruchu lotniczego” - mówi Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Lotniska regionalne, takie jak to w Modlinie są motorem rozwoju dla otoczenia, zapewniają miejsca pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki i przyczyniają się do dostępności transportowej i biznesowej regionu, co z kolei znacząco przyczyni się do poprawy zamożności jego mieszkańców.
Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej. Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln pax Lotnisko Chopina, 32 mln porty regionalne). Według prognoz ULC wynik ten ma zostać osiągnięty w 2029 roku, jednak realnie może to być już nawet ok. 4-5 lat wcześniej.
KONTAKT:
Jolanta Grus
tel. kom. +48 501 011 718
e-mail: j.grus@modlinairport.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 12.07.2017, 17:45 |
| Źródło informacji | Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Bosch podejmuje ważne dla przyszłości kroki w trudnym roku 2025. Strategia 2030: zapewnienie konkurencyjności i wykorzystanie szans
- Rozwój biznesu w 2025 roku: stabilne obroty ze sprzedaży na poziomie 91 miliardów euro / marża EBIT poniżej oczekiwań - poziom ok. 2 procent.
- Konkurencyjność: zmniejszenie luki kosztowej, wzmocnienie zdolności inwestycyjnej.
- Strategia 2030: innowacje i przejęcia tworzą możliwości biznesowe.
- Mobilność oparta na oprogramowaniu: wartość przyjętych zamówień wynosi 10 miliardów euro.
- Europa jako lokalizacja biznesowa: sceptycyzm wobec technologii zagraża dobrobytowi.
- Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Bosch: „Długoterminowa strategia pomaga nam radzić sobie z realiami ekonomicznymi i wykorzystywać szanse”.
- Markus Forschner, CFO: „Optymalizacja kosztów i konkurencyjność to podstawy przyszłego sukcesu Bosch”.- 30.01.2026, 12:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Bosch
-
Image
Izba Win Polskich: do Sejmu wpłynął projekt ustawy mającej ochronić polskie winnice
„Nie niszczcie nas przepisami, nie chcemy stać się ofiarą grzechów całej branży alkoholowej” - apeluje branża winiarska. Właściciele polskich winnic, których z roku na rok przybywa, obawiają się, że prowadzone właśnie prace legislacyjne ograniczą możliwość publicznego mówienia o winie, zapraszania turystów do winnic, organizowania i promowania wydarzeń enokulturalnych. Bardzo istotna dla nich jest też kwestia sprzedaży przez internet, która w obecnych realiach dla małych winiarni jest swoistym „być albo nie być”. Nadzieją dla branży winiarskiej jest projekt ustawy, który właśnie wpłynął do Sejmu.- 30.01.2026, 11:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Izba Win Polskich
-
Firma LEPAS wysyła model LEPAS L4 do Republiki Południowej Afryki, przyspieszając ekspansję na rynku globalnym
- 30.01.2026, 09:37
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ