Newsletter

MIB: minister Andrzej Adamczyk podziękował pracownikom nadzoru budowlanego za udział w usuwaniu skutków nawałnic (komunikat)

18.08.2017, 14:43aktualizacja: 18.08.2017, 14:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować procedury. Dziękuję pracownikom nadzoru budowlanego za zaangażowanie w usuwanie skutków nawałnic i ocenę szkód. To umożliwi szybszą wypłatę przekazach przez rząd środków na odszkodowania – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 18 sierpnia 2017 r. w Bydgoszczy.

Minister Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski udali się z wizytą do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie spotkali się ze służbami nadzoru budowalnego i wzięli udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego. Podczas konferencji z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem wstępnie podsumowywali dotychczasowe działania służb nadzoru. W spotkaniu uczestniczył także prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel, który omówił działania związane z udrożnieniem sieci i linii kolejowych.

- Rząd jest pełen podziwu dla ofiarnej pracy służb i zwykłych obywateli. Dziękuję za serce i trud włożone w usuwanie szkód spowodowanych przez nawałnice. Składam wyrazy współczucia wszystkim osobom i instytucjom dotkniętym przez kataklizm – podkreślił A. Adamczyk.

Rząd rozszerzył zakres dotychczasowej pomocy udzielanej w związku ze zniszczeniem budynków w wyniku działania żywiołu.

- Wprowadziliśmy pomoc finansową na odbudowę budynków inwentarskich i gospodarskich. Tego nie było – podkreślił wiceminister T. Żuchowski.

Wzmocnienie nadzoru budowlanego

Minister Andrzej Adamczyk zdecydował o wzmocnieniu organów nadzoru budowlanego w powiatach dotkniętych skutkami nawałnic. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jest w stałej łączności z wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego z terenów dotkniętych zniszczeniami. Organy nadzoru budowlanego prowadzą działania kontrolne bez przerw i zakłóceń. Od 16 sierpnia br. na terenach województw najbardziej dotkniętych przez nawałnice działania miejscowych organów wspomagane są przez zespoły kontrolne złożone z pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz inspektoratów z województw niedotkniętych kataklizmem (powiatowych i wojewódzkich). Od 16 sierpnia br. w terenie działają 3 zespoły z GUNB, a od 17 sierpnia już 8 zespołów delegowanych, w tym 5 z GUNB oraz 2 z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 zespół z woj. lubuskiego. Wsparcie zadeklarowały także inne województwa, które mają włączyć się w szacowanie szkód w najbliższych dniach. W sumie w województwie kujawsko-pomorskim działają 24 zespoły kontrolne, w pomorskim – 19 i w wielkopolskim – 9 zespołów. Dalsze decyzje o wzmocnieniu zespołów kontrolnych uzależnione będą od potrzeb. Do godz. 15:00 17 sierpnia br. zespoły kontrolne skontrolowały już blisko 1300 obiektów, w tym prawie 750 budynków mieszkalnych. Spośród skontrolowanych dotychczas obiektów z użytkowania wyłączono co najmniej 98 obiektów.

- Chcemy, żeby jeszcze 70 dodatkowych osób wsparło kontrole stanu budynków. Postanowiliśmy uspójnić procedury kontroli – poinformował T. Żuchowski.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski prosili pracowników nadzoru o dalszą intensywną pracę i dziękowali za dotychczas wykonane zadania.

GINB współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlanego w sprawie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Szczególnie pilne jest to w odniesieniu do budynków mieszkalnych. Już w pierwszych godzinach po wystąpieniu nawałnic i wichur, gdy służby ratunkowe zakończyły swoje działania, przedstawiciele organów nadzoru budowlanego rozpoczęli czynności kontrolne. Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły, w tym ustalenie, czy mogą one być użytkowane czy też ich stan techniczny wymaga wyłączenia obiektu z użytkowania. Liczba i skład zespołów kontrolnych, organizowanych w województwach dotkniętych skutkami wichur i nawałnic, są dostosowywane do potrzeb, określonych na podstawie prowadzonego monitoringu i otrzymywanych z terenu informacji.

Pomoc nadzoru budowlanego w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i MIB udostępniono formularz pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic. To element zapowiedzianych przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka ułatwień proceduralnych w wypłacie odszkodowań. Dodatkowo do formularza dodano przykładowo wypełniony druk.

Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane. Kontrolowane są obiekty budowlane, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły.

Ułatwienia w odbudowie i remontach

MIB udostępnił na swojej stronie internetowej także szczegółowe porównanie ułatwień w procedurze rozpoczęcia odbudowy i uzyskania zgody na użytkowanie, które będą możliwe na podstawie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Wczoraj rząd wydał rozporządzenie określające listę 101 gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.08.2017, 14:43
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii